PrevenceZdraví

10 přírodních způsobů, jak uklidnit bolestivé menstruační křeče

Přibližně 40 % žen trápí každý měsíc bolestivé menstruační křeče, nejčastěji během začátku cyklu. Viníkem bývá zvýšená produkce prostaglandinů, tedy hormonů, které mohou způsobit intenzivní děložní stahy. Pro mnoho žen patří právě křeče a nadýmání mezi nejnepříjemnější část menstruace.

Proveďte těchto 10 jednoduchých změn životního stylu kolem „svých“ dnů a zajistěte si tak příjemnější průběh periody.

Dostatek vápníku, hořčíku a vitaminu D

Výše zmiňované látky pomáhají omezit PMS. Navíc vápník s vitaminem D uvolňují svaly. Během posledních dvou týdnů menstruačního cyklu klesá koncentrace hořčíku v těle, což může přispívat k zadržování vody, křečím, bolestem hlavy a přecitlivělosti. Každodenní přidání 320 mg této látky by vám mělo pomoci čelit těmto problémům s mnohem větší lehkostí.

Jóga

Pár dní před začátkem menstruace praktikujte jógovou pozici tzv. „luku,“ která pozitivně stimuluje orgány trávení a reprodukce, což pomáhá ulevit od zácpy a menstruačních potíží. Tato pozice má však i další výhody: pomáhá zmírnit únavu, stres a úzkost. Pokud však máte kýlu, vysoký krevní tlak nebo jste po operaci, nepraktikujte ji.

Chůze

Chůze a lehká aerobní cvičení pomáhají snižovat závažnost křečí a zvyšují úroveň endorfinu, hormonu štěstí, který vám pomůže vyrovnat se ze zátěží i fyzickou bolestí.

Spánek

Spánek skvěle funguje k potlačení bolesti a uvolnění těla.

Topná podložka

Také zahřátí břicha pomocí podložky či teplého obkladu snižuje svalové křeče a přináší úlevu.

Teplá sprcha

Dalším způsobem, jak ulevit od bolestivých křečí, je horká sprcha.

„Správné“ potraviny

Jezte potraviny bohaté na vápník, například kvalitní mléčné výrobky nebo chia semínka, pomohou vám také banány, které mají vysoký obsah draslíku, jenž pozitivně působí na menstruační křeče. Také obsahuje serotonin, látku snižující náladovost a přejídání. Losos nebo hrst mandlí vám dodají omega-3 mastné kyseliny, které mají podobné účinky. Volte lehce stravitelnou zeleninu, jež je bohatá na vápník a železo. Vyhýbejte se slaným potravinám, které způsobují nadýmání, a také pečeným a smaženým pokrmům.

Byliny

Pupalkový olej obsahuje omega-6 esenciální mastnou kyselinu, kyselinu gama-linolenovou (GLA), která snižuje produkci zánětlivých látek v organismu, a pomáhá tak zmírnit bolesti během menstruace. Nicméně o vhodnosti rostlinných doplňků se informujte u svého lékaře, pokud užíváte  léky. Osvědčily se i ostatní přírodní prostředky, jako například zázvor či sezamová semínka.

Vyhýbejte se kofeinu a dbejte na dostatečnou hydrataci

Omezte kofein, alkohol a nikotin. Tyto stimulanty podporují svalové kontrakce a následné bolesti. Pijte teplou vodu, kokosovou vodu nebo ananasový džus. Teplá voda je obvykle proti křečím nejlepší, protože podporuje krevní oběh a uvolňuje ztuhlé svaly. Kokosová voda je bohatá na vápník, přináší úlevu od žaludečních potíží, jako je nadýmání, průjmy a zvracení a zabraňuje zadržování vody v těle. Ananas obsahuje bromelin, přírodní protizánětlivý enzym, který také pozitivně působí.

Sex

Milování zmírňuje menstruační křeče, neboť orgasmus podporuje nárůst hladiny uklidňujícího hormonu oxytocinu a dalších látek, jako například endorfinů, které usnadňují průběh PMS.

Ze všech výše uvedených je většinou nejúčinnější jóga a dostatečná hydratace a výživa. U mírných křečí také velmi pomáhá teplý obklad. Zkuste více možností a zjistěte, které fungují nejlépe.

Zdroj 

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button