OstatníZdraví

5 zajímavých výhod jablečného pektinu

Jablečný pektin je vynikajícím zdrojem rozpustné vlákniny, která může poskytnout řadu působivých zdravotních výhod pro celkové zdraví. Nachází se v buněčných stěnách veškeré rostlinné hmoty. Každý druh rostliny je však v tomto ohledu jiný, ale jablka mají obzvláště vysoký obsah této prospěšné živiny. Jako druh ve vodě rozpustné vlákniny je pektin schopen napomáhat řadě tělesných procesů, od trávení až po kardiovaskulární zdraví. Stejně jako všechny rostliny obsahují určitou hladinu pektinu, může se hladina pektinu lišit i mezi různými odrůdami jablek.

Nutriční fakta

Pokud jde o výživu, pektin je rozpustná vláknina, což je forma sacharidů, ale v jediném jablku přispívá zanedbatelným množstvím kalorií. Jablečný pektin se však často prodává ve větší koncentraci. V 50gramovém balení jablečného pektinu najdete více než 160 kalorií a také pozoruhodnou hladinu železa a mědi.

jablečný pektin má řadu výhod.

Výhody jablečného pektinu

Mezi hlavní výhody jablečného pektinu patří mimo jiné podpora trávení, zlepšení zdraví mozku a péče o pleť.

Trávení

Když pektin vstoupí do těla, vytáhne tekutinu z trávicího traktu a vytvoří gelovitou látku, která může zabránit příznakům průjmu a povzbudit pocity plnosti, což může pomoci při hubnutí.

Protirakovinný potenciál

Některé studie prokázaly jeho protirakovinné, antiproliferativní a antimetastatické účinky. Je také spojován se sníženým rizikem rakoviny tlustého střeva. Studie na zvířatech z roku 2016 publikovaná v časopise Biomedicine and Pharmacotherapy vyzdvihuje jeho schopnost apoptózy, která vedla k prevenci metastáz v buněčných liniích rakoviny prsu a také primárních nádorů.

Kardiovaskulární problémy

Je známo, že pektin zabraňuje vstřebávání přebytečného cholesterolu v žaludku, což může snížit celkovou hladinu cholesterolu a zabránit ateroskleróze, stejně jako snížit riziko infarktu a mrtvice.

Zdraví kůže

Někteří lidé aplikují prášek z jablečného pektinu na kůži, aby snížili zánět, ačkoli tato použití nejsou podpořena významnými výzkumy.

Bolest krku

Rozpustná vláknina, jako je pektin, může tvořit povlak a bariéru v krku, což může zklidnit zánět a bolest v krku.

Zdroj obrázků: Pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button