Rady a tipyVitamínyZdraví

Domácí bylinné pastilky s medem proti kašli

Pokud jste někdy vybírali z neuvěřitelně velké (a depresivně chemické) nabídky pastilek proti kašli a bolesti v krku ve vaší místní lékárně, mohli jste se přistihnout, jak si přejete, aby existovaly jednoduché a zdravé pastilky, vyrobené bez přidaného rafinovaného cukru (nebo umělých sladidel) a celého dlouhého seznamu divných, nevyslovitelných a pravděpodobně škodlivých přísad.

Možná, jako já, nejste fanoušci silné mentolové chutě (já osobně nemohu žádný cucat déle než minutu nebo dvě bez pauzy), která se zdá být v každé příchuti. Nebo možná opravdu chcete použít organické ingredience, určité bylinky a chcete si být zcela jistí, že jsou vaše pastilky proti kašli bezpečné pro všechny členy vaší rodiny.

Jak vyrobit domácí pastilky proti kašli

Dobré zprávy: pokud máte trochu času a trpělivost, výroba vašich vlastních bylinných pastilek proti kašli s medem je poměrně jednoduchá.

Medovo-bylinné pastilky proti kašli

Na rozdíl od „medových“ pastilek proti kašli v obchodě, tyto pastilky jsou vyrobené z opravdového medu bez přidaných jiných sladidel. Plus jsou dochucené opravdovými bylinkami.

Bylinky na kašel

  • Bazalka
  • Cedr (pomáhá zklidnit kašel, uvolňuje zácpu, a uvolňuje hlen)
  • Echinacea
  • Bezová šťáva
  • Eukalyptus (napomáhá otevření nosní dutiny)
  • Kadidlo (zejména dobré pro vykašlávání hlenu)
  • Zázvor
  • Levandule
  • Citronová kůra
  • Oregano (průkazně pomáhá bojovat s infekcí horních dýchacích cest)
  • Peprmint (zklidňuje kašel)
  • Rozmarýn
  • Mateřídouška

Bylinky na bolest v krku

Pokud je vaše bolest součástí infekce horních cest dýchacích, je dobré využít jak bylinky zmíněné výše proti kašli, tak i jednu nebo více z níže zmíněných.

Bylinky v tomto seznamu jsou také užitečné na bolest v krku spojenou s přílišným mluvením nebo zpíváním.

  • Kajenský pepř
  • Pískavice řecké seno (fenugreek)
  • Jalovcové bobule
  • Lékořicový kořen
  • Kořen proskurníku
  • Kůra jilmu (obzvláště dobrá na suchou, dráždivou bolest v krku)

Návod

Zalijte bylinky vašeho výběru 1 ½ hrnkem vařící vody.

Nechte bylinky louhovat alespoň 20 minut nebo dokud voda nevychladne. Vyždímejte z bylinek vodu a vyhoďte je. Přeceďte vzniklý čaj.

Smíchejte váš bylinný čaj s medem v malé hluboké pánvi s těžkým dnem (vysoké stěny pomáhají předejít překypění; těžké dno pomáhá předejít připálení).

Ke straně připevněte teploměr na vaření, špička by měla být ponořená v tekutině, ale neměla by se dotýkat dna. Přiveďte k varu a nechte vřít za častého míchání, dokud teploměr nedosáhne teploty 150 °C.

Až začne směs houstnout a kondenzovat, budete muset pánev naklonit, abyste získali přesné informace na teploměru. Tento stav bude trvat okolo 30 minut – pro přehled –, nicméně se musíte řídit teploměrem, a ne časem, abyste získaly ty správné výsledky.

Buďte opatrní! Vařící cukerný sirup je horký a přilepí se na vaší kůži v případě pocákání nebo vylití a způsobí vám nepříjemné popáleniny.

Pokud nemáte teploměr na vaření, postavte vedle plotny sklenici vody s ledem a pravidelně do ní ukápněte jedinou kapku směsi. Ze začátku se kapka pouze rozpustí ve vodě. Ale jak bude vaření postupovat, kapka bude nejprve držet pohromadě v podobě měkké tvarovatelné kuličky, kterou můžete zploštit a posléze do ní udělat důlek vašimi prsty při výlovu z vody. Až nakonec bude kapka horkého sirupu tak tvrdá, že jí nebudete moct ani zmáčknout prsty v momentě, kdy se dotkne vody. Toto je „fáze tvrdé pastilky“, což je vás cíl.

Zatímco se sirup vaří, připravte si pekáč. Je taky pravý čas na to nastříhat pečicí papír nebo celofán na zabalení vašich pastilek. Já užívám pečicí papír nastřihaný na malé trojúhelníčky. Jakmile váš sirup dosáhne teploty 150 °C, nebo „fáze tvrdé pastilky“, okamžitě ho slijte do připraveného pekáče, aby vychladl. Použijte silikonovou stěrku, abyste směs dostali z pánve.

Pánev poté ihned naplňte horkou vodou. Nepoužívejte studenou, protože ta by ihned sirupovou směs proměnila na kámen, což by zapříčinilo velice nepříjemný úklid.

Nechte směs vychladnout, dokud se jí nebudete moci dotknout bez popálení. Tento proces potrvá 15 až 30 minut, záleží na teplotě vaší místnosti. Připravte si silikonové prkýnko nebo pečicí papír a posypte ho nepřilnavým práškem vašeho výběru.

Až budete moct pracovat se směsí, použijte nůž nebo nůžky (namočené do studené vody mezi krájením a střiháním, abyste minimalizovali přilnavost), abyste nakrájeli tvrdnoucí směs na dlouhé pruhy a poté na velikost pastilek, a posléze je položte na práškem vysypaný povrch.

Můžete je trochu vytvarovat, zaoblit rohy, ale moc neotálejte, protože pastilky rychle ztvrdnou. Jakmile budou všechny vytvarovány, přesypte je o několika do sklenice s ¼ hrnku nepřilnavého prášku a zatřeste, abyste pastilky v prášku obalili ze všech stran.

Oklepte z každé přebytečný prášek a pečlivě zabalte. Poté umístěte zabalené pastilky do sklenice s pevně zašroubovaným víčkem.

Medové pastilky jsou magnet na vodu a pokud je ve vzduchu byť jen trochu vlhkosti, povrch pastilek začne být rychle lepkavý (pár hodin o velké vlhkosti a začnou se tvořit malé loužičky). Můžete je stále zachránit, když je umístíte do sklenice s nepřilnavým práškem a zatřesete, ale tím pastilky přichytí více prášku než předtím. Můžete být v pokušení přeskočit zabalovací krok, ale nedělejte to; existuje důvod proč jsou pastilky v obchodech zabalené. Pokud nejsou medové pastilky, i ty obalené v nepřilnavém prášku, správně jednotlivě zabaleny, přilnou k sobě, a vytvoří se jedna velká pastilka (v horkém, vlhkém počasí se toto může stát v rámci několika hodin).

Sklenici s pastilkami uchovávejte ve chladném prostředí a používejte pastilky dle potřeby na bolest v krku a kašel.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button