KrásaVitamínyZdraví

Akné dokáže potrápit v každém věku. Jak s ním účinně bojovat?

Ačkoli je akné spojováno především s dopsíváním, nevyhýbá se ani dospělým jedincům, především ženám trpícím PMS.

Folikul se postupně plní odumřelými kožními buňkami, kožním mazem a někdy i bakteriemi. To vede k otoku, zarudnutí a zánětu. Nakonec se póry ucpou a vytlačí svůj obsah na povrch pokožky, což se projeví bílým nevzhledným pupínkem. Naštěstí existují metody, jak jejich tvorbě předejít nebo se jich účinně zbavit.

Umývejte si pravidelně obličej

Když se probudíte a než půjdete spát, řádně si umyjte obličej, abyste odstranili přebytečný maz, nečistoty a make-up. Doporučuje se používat pěnivý čisticí prostředek. Pokud to způsobí, že vaše pokožka bude suchá, použijte nekomedogenní hydratační krém na obličej.

Po tréninku si také umyjte obličej a tělo, abyste odstranili pot.

Jezte více celozrnných potravin

Zpracované potraviny, jako je bílý chléb, sladké pečivo a hranolky, jsou považovány za potraviny s vysokým glykemickým indexem. Ty způsobují prudký nárůst hladiny cukru v krvi. Když k tomu dojde, tělo zvýší produkci inzulínu a následně i mazu. Tím se zvyšuje šance na vzniku akné.

Snažte se minimalizovat příjem zpracovaných potravin s vysokým glykemickým indexem. Místo toho se zaměřte na konzumaci více nízkoglykemických potravin, které způsobují, že hladina cukru v krvi stoupá pomaleji. Nízkoglykemické potraviny jsou:

  • celozrnné výrobky (celozrnný chléb a těstoviny, stejně jako hnědá rýže, quinoa, oves)
  • luštěniny (čočka a všechny druhy fazolí)
  • zelenina
  • ovoce

Měli byste také začlenit do svého jídelníčku následující potraviny:

  • libové maso a mořské plody
  • ořechy a semena
  • oleje
  • avokádo
  • bylinky a koření

Tyto potraviny obsahují prospěšné živiny, včetně antioxidantů, vitamínů, minerálů a vlákniny. Živiny podporují zdravou pokožku a zdravá střeva a zdraví střev je spojeno se zdravím pokožky.

akne-zena-plet

Pijte dostatek vody

Dehydratace může způsobit, že tělo začne produkovat přebytečný maz, což vede k tvorbě akné.

Snažte se každý den vypít alespoň osm sklenic vody, abyste zůstali hydratovaní. Pokud neradi pijete obyčejnou vodu, přidejte šťávu z citrusů.

Nedotýkejte se obličeje

Časté přikládání rukou nebo telefonu na obličej může přenést bakterie způsobující akné na pokožku. Místo toho zkuste při telefonování použít sluchátka nebo hlasitý odposlech.

Pokud se přistihnete, že se často dotýkáte svého obličeje, myjte si často ruce. Pak se snažte dávat pozor na to, abyste drželi ruce pryč od obličeje.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button