Krása

Jak umýt štětce od make-upu bez užití chemikálií

Zdravě jíte, pijete dostatek vody, pravidelně cvičíte, pečlivě čistíte pleť a hydratujete jí, přes to všechno se však stejně zdá, že ať uděláte cokoli, vaše pleť stále září pupínky.

Přestože si možná myslíte, že děláte všechno správně, existuje jeden důležitý krok, který možná postrádáte. Mnoho žen o tomto kroku ani nepřemýšlí – špinavé štětce od make-upu. Tyto štětce můžou být velice dobře jádrem vašeho problému, protože se mohou stát kotvištěm mnoha různých nechutných věcí, od toxinů v potu a bakterií až po mastnotu, špínu, mrtvé kožní buňky, zbytky starého make-upu, mikroby a spoustu jiných příkladů. Pokud je nečistíte pravidelně, jen si představte, co všechno se v nich drží. Fuj!

Když štětcem naberete pudr a přejedete jím po obličeji znovu a znovu, je prakticky garantováno, že nabere nechtěný sajrajt. Po nějakém čase se také začnou množit bakterie. A pokud to pro vás není dostatečně špatné, pokaždé když ten štětec použijete, nanesete tyto bakterie zpátky na váš obličej. Pravděpodobný výsledek? Akné. Pokud jsou vaše štětce zanesené nánosy make-upu, obzvláště tekutými nebo krémovými produkty, velice rychle ztvrdnou. Ani vymývání štětců vodou není zcela efektivní, a když použijete ztvrdlý štětec na kůži, akorát jí budete iritovat. Společně v kombinaci se všemi těmi bakteriemi je to perfektní recept na pleťovou hrůzu, a nakonec akné.

Pravidelné čištění vašich štětců na make-up je též důležité, aby zůstaly v dobrém stavu a fungovaly tak jak mají. Přeci jenom pokud budete štětce střídat jako ponožky, vyhodíte za to zbytečně velkou sumu peněz. Nahromaděný starý make-up a špína mohou zapříčinit nerovnoměrnou aplikaci make-upu, protože se tím mnohem více ztíží aplikace kosmetiky. Navíc když budete na jeden štětec používat více pudrů, usadí se ve štětci více barev a vy pak budete bojovat se špatným odstínem. A není nic horšího, než když už máte perfektní podklad a chcete to zakončit pudrem, abyste zjistili, že má pudr špatnou barvu! Nikdo nemá čas začínat celý proces znovu…

Jak často byste je tedy měli čistit? To popravdě záleží čistě na štětci. Štětce užívané na tekutou kosmetiku, jako je podkladová báze, korektor a krémové oční stíny, by se měly čistit každý den. Všechny ostatní štětce by měly být vyčištěny alespoň jednou týdně. Pokud si všimnete, že vám často raší nové pupínky, umývejte štětce každý den, dokud se pleť zase nevyčistí. Byli byste překvapení, jak rozvinutí tohoto jednoduchého návyku, může vyústit v tak velikou změnu.

Pokud přemýšlíte o použití chemického čističe, nechte mě vás zastavit rovnou. Opravdu chcete, aby chemické složky přišly do styku s vaší pletí a prosákly do vašeho krevního oběhu? Myslím, že ne. Místo toho vyzkoušejte tyto přírodní metody na udržení vašich zlatíček pěkně beze skvrnky.

Metoda s užitím kastilského mýdla

Tato metoda vyžaduje kastilské mýdlo (pochopitelně), suchý ručník, ruličku toaletního papíru (i s toaleťákem), a ploché místo, kam položíte štětce, aby uschnuly. Nejefektivnější a nejjednodušší způsob, jak štětce umýt, je (leč se vám to možná nebude líbit) hezky po jednom. Použijte stejnou teplotu vody, v jaké byste si umyli vlasy – ne příliš horkou, abyste neponičili štětiny. Nedrhněte příliš tvrdě, štětce jsou velice křehké – zacházejte s nimi jako s květinou.

  1. Namočte štětiny vašeho prvního štětce a poté si kápněte do dlaně trošku kastilského mýdla.
  2. Krouživými pohyby promněte štětiny v mýdle a po nějaké chvíli změňte směr kroužení.
  3. Opláchněte štětec a zkontrolujte, zda vypadá a je na omak čistý. Pokud ne, znovu opakujte proces, dokud nebude štětec zcela čistý.
  4. Jakmile bude váš štětec čistý, pečlivě si opláchněte štětec znovu krouživými pohyby o ruku, dokud nebude vytékat pouze čistá voda.
  5. Položte štětec na suchý ručník, na ploché místo. Mějte na paměti, že štětce nikdy nemohou stát během schnutí a když už tak štětinami dolů. Kdyby se voda dostala do štětce, mohla by rozpustit lepidlo, které drží štětiny a ty by vypadaly.
  6. Štětec nechte uschnout na vzduchu, nebo můžete také použít fén, mějte ho však nastavený na studený vzduch.
  7. Tento proces opakujte se všemi vašimi štětci a až skončíte, položte je na ručník, který posléze ohnete na hlavy štětců a tlakem z nich vysajete přebytečnou vodu.
  8. Nechte štětce nejlépe na nějakém plochém místě, kam svítí sluníčko. Znovu je můžete používat teprve až budou zcela suché.

Další metody čistění:

  • Kostkou mýdla
  • Tekutým prostředkem na nádobí
  • Jablečným octem smíchaným s jarem
  • Peroxidem vodíku + kastilským mýdlem či organickým šamponem pro děti
  • Organickým šamponem pro děti s vodou
  • Kokosovým olejem + tekutým prostředkem na nádobí + mýdlem na ruce

Může to sice být otravné a nebude se vám do toho chtít, musíte však myslet na sebe a na vaši pleť. Je zbytečné utrácet velké peníze za přípravky na péči o pleť, když si stejně akné přivádíte jen a jen sami tím, že nečistíte štětce. Stačí nebýt líní a ušetříte peníze i spoustu starostí.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button