PrevenceZdraví

Netradiční adaptogenní rostliny proti stresu

Adaptogeny jsou přírodní látky, které pomáhají tělu přizpůsobit se stresu. Zvyšují odolnost vůči negativním dopadům dlouhodobého stresu, který může vyvolávat řadu onemocnění. Také posilují imunitní systém a zvyšují celkovou pohodu organismu.

Ženšen – podporuje zdraví srdce, pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, nabízí hypertenzní účinky – chrání proti selhání srdce. Snižuje riziko cévní mozkové příhody. Je to silný antioxidant. Podporuje mozkové funkce v oblasti myšlenkových procesů. Stimuluje imunitní systém.

Ashwagandha – jedna z nejsilnějších bylin v ajurvédské medicíně. Bývá označována jako „indický ženšen“ a využívá se k léčbě úzkosti. Pomáhá regulovat imunitní systém. Je vhodná na problémy spojené s obdobím menopauzy, posiluje paměť, zlepšuje náladu, podporuje zdraví mozku.

Tulsi (svatá bazalka) – nabízí zklidňující vlastnosti, je účinná při léčbě únavy, obsahuje antistresové látky, ale nestimuluje jako například ženšen. Také se běžně využívá při léčbě pleti (akné). Kontroluje a pomáhá upravovat hladinu cukru v krvi. Snižuje hladinu kortizolu.

Rhodiola – někdy označována jako „zlatý kořen“ nabízí uklidňující účinky, pomáhá chránit játra a srdce, podporuje paměť, chrání proti působení toxinů.

Eleuthero – posiluje imunitní systém, má silné antivirové účinky, podporuje zdraví srdce tím, že snižuje hladinu triglyceridů, LDL cholesterolu a cukru v krvi, dodává tělu energii. Není vhodný pro těhotné, kojící lidi s teplotou nebo vysokým krevním tlakem.

Reishi – také známá jako „houba nesmrtelnosti“ – podporuje dlouhověkost. Má protizánětlivé účinky, posiluje imunitní systém, snižuje záněty, pomáhá zmírnit příznaky potravinových alergií, pomáhá bojovat s nespavostí a poruchami spánku. Podporuje správnou činnost trávicí soustavy, lze ji využít při depresích a úzkosti.

Schisandra – tato rostlina je v čínské medicíně považována za rostlinu vyváženou, neboť obsahuje všech pšt chutí. Její plody poskytují stabilizační účinky celému tělu, především pak posiluje funkce jater (podporuje jejich detoxikaci) a nadledvin. Nabízí však celou řadu dalších výhod – zlepšuje fyzickou i psychickou odolnost, pomáhá v boji proti stresu. Zlepšuje činnost trávicí soustavy.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button