Dokázali byste okamžitě přestat s konzumací cukru? Ze všech stran slýcháme, že by to bylo vhodné, ale je velmi těžké to udělat. Důvod je trochu složitější, než by se mohlo zdát. Když naše chuťové pohárky na jazyku detekují cukr, fruktózu, sacharózu, glukózu nebo maltózu, náš mozek tento sladký signál zpracuje a aktivuje se v něm systém odměn. Ten je běžně aktivován například sexem, drogami nebo alkoholem. Cukr je jednou z mála potravin, které systém odměňování spouštějí a jelikož nám vsugeruje, že je vše sladké pro naše tělo nezbytné, může být velmi těžké se ho vzdát.
V tomto článku bychom vám rádi demonstrovali, jak mozek reaguje na cukr. Na snímku níže si můžete, díky emisní pozitronové tomografii (PET), prohlédnout podobnost reakce mozku na cukr a na kokain. Podobnost je tam velmi velká.
Konzumace cukru vs konzumace kokainu
Cukr se od kokainu pochopitelně velmi liší a to jak účinky, tak i negativním vlivem na fyzické i psychické zdraví. Reakce mozku je však na cukr i kokain podobná a to proto, že se zpracovává ve stejném centru. Teprve pozitronová emisní tomografie nám umožnila vidět podobnost reakce na cukr. U každého jedince může být závislost na cukru odlišná, ale mozek vždy aktivuje stejné centrum.
Kontrola dopaminu
Dopamin je chemická látka, která vzniká v systému odměny a je spojená s pomyslnou „výhrou“, nebo chcete-li „cenou“, za kterou nutí mozek tělo jít. Hladina dopaminu se může zvednout v mnoha případech, například i tehdy, když jíme dobré jídlo. Když se zamyslíme nad narkomany, jedná se v podstatě o lidi, kteří jsou závislí na hladině dopaminu, neustále musí cítit pocit výhry nebo očekávání odměny. Když se pocit odměny dostaví, postupně se otupí, jelikož je mozek dopaminem již zaplavený. Lze to poznat třeba i u dobrého jídla, skvělý pocit se postupně zmírní.
Srovnání závislého a normálního mozku
Jako první si porovnáme dopaminové receptory v mozku mezi narkomany a běžnými lidmi. Narkomani mají výrazně méně dopaminových receptorů, než běžní zdraví lidé. Dopaminové signály, které si buňky v mozku mezi sebou posílají, jsou tedy výrazně slabší. Jejich odpověď není zdaleka tak silná jako u normálního člověka bez závislosti. Narkomani se slabší vnímání dopaminu snaží kompenzovat tím, že svojí dávku neustále zvyšují. V menší míře funguje podobně i cukr, v mozku vysílá podobné signály, jaké vysílá kouření, alkohol a kokain.
Jak moc je pro nás cukr špatný?
Projekt Centra pro kontrolu nemocí (CDC) odhalil, že v USA vzroste do roku 2050 počet lidí trpících cukrovkou až trojnásobně. Je to způsobeno jejich vysokou konzumací cukru. Celosvětově trápí cukrovka přes 380 milionů lidí a Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že do roku 2030 vzroste počet lidí s diabetem na dvojnásobek. Cukrovka má dnes na svědomí více životů, než AIDS a rakovina prsu dohromady. Například v USA zemře kvůli cukrovce 1 Američan každé 3 minuty. Cukrovka je také častou příčinou slepoty, selhávání ledvin, amputací, selhávání srdce a mrtvice.
Přemíra užívání cukru by se neměla brát na lehkou váhu. Používat cukr je příjemné a většina z nás si na něj vypěstovala závislost již v raném dětství. Existuje mnoho zdravých náhrad cukru, které tělu neškodí a jídlo s nimi chutná stejně dobře. Pokud jste u sebe zaznamenali příliš vysokou konzumaci cukru, začněte s jeho postupnou redukcí, pro tělo to bude mít velký význam.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos