JídloPrevenceZdraví

Proti zácpě bez pilulek: Jak na to?

Nikomu se nechce o zácpě mluvit, ale ve skutečnosti je to obrovský problém, který jen ve Spojených státech postihuje více než 42 milionů lidí.

Co ale zácpu způsobuje? Z největší části za ni samozřejmě mohou naše nezdravé stravovací návyky, které přispívají k nezdravému trávení.

Neříká vám to něco?

Nedostatek vlákniny

Vláknina je látka, kterou naše tělo nedokáže strávit a pomáhá k rychlejšímu trávení a průchodu zbytků potravy střevy. Vláknina se vyskytuje v rostlinných potravinách, jako je ovoce, zelenina, obiloviny a luštěniny. Můžete si také pořídit doplňky stravy, ale nejlepší volbou jsou rozhodně přirozené zdroje.

Náhlá změna ve stravovacích návycích

Pravidelně experimentujete s novými dietami nebo dramaticky často měníte svůj způsob stravování? Náhlá změna ve stravovacích návycích může přispět k zažívacím potížím, jak se vaše tělo snaží přizpůsobit. Vyhnout se tomu můžete tak, že veškeré změny budete provádět pomalu a postupně. To platí i v případě, že přecházíte na zdravější stravu – i vyšší obsah bílkovin nebo vlákniny může způsobit problémy, pokud je tato změna příliš rychlá.

Nedostatečný pitný režim

Kdy naposledy jste vypili sklenici vody? Máte právě teď žízeň?

Dehydratace významně přispívá k zácpě. Dostatek tekutin naopak zaručuje, že stolice zůstane měkká. Zkuste si do telefonu nastavit budík, aby vám připomněl, že máte pít během celého dne, nejlépe vodu. Nebo si na stůl postavte velkou láhev a dejte si za cíl ji do večera vypít.

Podváha či nadváha

I nezdravá váha může být příčinou vašich zažívacích problémů. Problémy s hmotností také naznačují, že děláte chyby ve stravování. Prodiskutujte svůj jídelníček s odborným výživovým poradcem či dietologem.

Vláknina

Existují dva druhy vlákniny, rozpustná a nerozpustná, a je důležité, abyste měli dostatečný přísun obou.

Nerozpustná vláknina způsobí, že vaše stolice je objemnější a lépe projde vaším zažívacím traktem. Rozpustná vláknina stolici změkčuje.

Potraviny, které vám pomůžou v boji proti zácpě

Jahody

Jahody obsahují jedlá semínka, což z nich dělá výborný zdroj vlákniny. Jsou ideální pro trávení, navíc velmi chutné, takže je lehce přidáte do dezertů nebo jiné sladké svačinky.

Černé fazole

Černé fazole obsahují vysoké množství rozpustné vlákniny. V kombinaci se zeleninou jsou skvělým prostředkem, jak podpořit své trávení. Podávejte je s chilli nebo je kombinujte s masem.

Sušené švestky

Tyto plody mají vysoký obsah vlákniny a rovněž obsahují sorbitol, přírodní projímadlo. Švestky můžete jíst celé, přidávat je do smoothies nebo pít jejich šťávu. Toto jídlo je dokonce doporučováno lékaři.

Brokolice

Brokolice obsahuje vysoké množství nerozpustné vlákniny, která je nezbytná pro zdravé trávení. Přidávejte ji do polévek a dušených pokrmů.

Ovesné vločky

Ovesné vločky obsahují rozpustnou vlákninu, takže jsou skvělou „vyprazdňovací“ snídaní, navíc vás úžasně zasytí. Přidejte k nim ovoce a se zácpou se rozlučte jednou provždy.

Uvidíte, že několik jednoduchých proměn jídelníčku může způsobit masivní změnu k lepšímu.

Zdroj

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button