PrevenceZdraví

Vyrazte na sběr lipových květů a nasušte si jich zásobu na zimu

Lípa je v plném květu a vy můžete pod jejich korunami poslouchat pilné bzučení včelek. Nasbírejte si lipové květy a nasušte si jich zásobu na zimu. Sušená lípa nádherně voní a pomůže vám přes zimu s léčbou chřipky a nachlazení. Vydejte se na sběr lípy i vy. 

Jedinečná lípa

Lípa velkolistá je pro naši krajinu typickou a je uznávaným symbolem Slovanů. Její omamná vůně vás rychle okouzlí a vy si ji kousek můžete nasbírat domů. Lípy se dožívají zasloužilého věku a poskytuje nám svoje léčebné účinky. Na lípu můžete narazit běžně v přírodě, v lesích, parcích, časté jsou též lipové aleje. Sbírat by se měla lípa před úplným rozkvětem od konce května až do začátku července. Lípa obsahuje flavonoidy, glykosidy, třísloviny, saponiny, jod a mangan.

Účinky lípy:

  • psychické potíže (úzkost, hysterie)
  • léčí chřipku a nachlazení
  • pomáhá vypocení
  • působí na horečku a pomůže při zahlenění
  • léčí zánět průdušek, bronchitidu
  • prevence zánětu žil
  • prevence kardiovaskulárních onemocnění
  • podporuje správné zažívání, prevence zácpy a křeče střev

Lipový čaj pravidelně

Ze sušené i čerstvé lípy si můžete připravit čaj. Lipový čaj je lékem proti chřipce a nachlazení. Má totiž silný potopudný účinek a pomáhá snižovat horečku. Přidat lipový květ můžete i do čajových směsí, které léčí onemocnění průdušek a léči kaše. Lipový čaj zřeďuje krev, čímž preventivně působí proti zánětu žil, mrtvici, infarktu myokardu atd. Dopřávat lipový čaj by si měli i lidé, které trápí žaludeční potíže, nadýmání, zácpa či křeče žaludku a střev. Látky obsažené v lipovém čaji totiž pomáhají žaludečně-střevní potíže léčit. Lipový čaj můžete pít při problémech či onemocněních, ale také jako prevenci.

Obrňte se proti chřipce

I když je chřipka hitem spíše zimního období, už nyní si můžete připravovat bylinné směsi, které vás proti ní ochrání. Vytvořit si můžete různé čajové směsi proti chřipce. Chybět by v takové směsi neměla právě lípa, květ bezu černého, květ proskurníku, divizny či prvosenky a přidat můžete také plody růže šípkové. S touto čajovou směsí se vám chřipka obloukem vyhne.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button