OstatníPrevence

Jaké zdravotní výhody má konzumace kávy bez kofeinu?

O tom, jak se připravuje bezkofeinová verze kávy, jsme se zajímali v předchozím článku. Káva bez kofeinu může být připravována dvěma způsoby. Jeden z nich je šetrnější k chuti a aroma kávy, druhý během procesu nepoužívá chemických látek. Hlavní výhodou kávy bez kofeinu je právě to, že neobsahuje kofein. Jaké účinky má tato káva na vaše zdraví?

Je libo kávu?

Pokud jste milovníky kávy a její jedinečné chuti a aromatu, doporučujeme konzumovat spíše kávu s obsahem kofeinu. Zvlášť pokud vás v pití kávy s kofeinem nic neomezuje. Jak však praví známé sousloví, Všeho s mírou. Konzumace kávy, zvláště té kvalitní, může být vašemu zdraví příznivá, ale dopřávejte si ji jen výjimečně, aby si na přísun kofeinu vaše tělo nezvyklo. Nadměrná konzumace kofeinu totiž může vést k problémům s kardiovaskulárním zdravím, ke zvýšenému riziku vzniku cukrovky, nespavosti a k problémům s usínáním.

Výhody pití kávy bez kofeinu

Pomáhá snižovat riziko vzniku cukrovky

V nedávné studii American Diabetes Association výzkumníci zjistili, že kofeinovaná káva i káva bez kofeinu je spojena s nižším rizikem vzniku cukrovky. Studie naznačuje, že některé složky v obou druzích kávy, jako jsou lignany a kyselina chlorogenová, mají mnoho prospěšných účinků na metabolismus glukózy a na snížení oxidativního stresu v těle. Jak normální černá káva, tak káva bez kofeinu jsou bohaté na hořčík, což je spojeno se sníženým rizikem vzniku cukrovky, zlepšením kardiovaskulárních a mozkových funkcí.

Chrání játra

Další studie ukázala hepatoprotektivní přínos, který má káva bez ohledu na obsah kofeinu. Výzkumní pracovníci poznamenali, že kávové diterpény a různé oleje, například cafestol a kahveol, mají ochranné účinky proti určitému toxinu nazývanému aflatoxin, který negativně poškozuje játra. Oleje z cafestol a kahveolu podporují produkci glutationu, který je silným antioxidantem. Ten zlepšuje funkce jater.

Podporuje kardiovaskulární zdraví

Další přínos bezkofeinové kávy se týká pozitivního vlivu na funkci endotelu. Funkce endotelu je kritická pro kardiovaskulární zdraví, protože pomáhá modulovat vazodilataci krve, čímž dodává správné množství kyslíku a krve bohaté na živiny po celém těle. Dysfunkce endoteliální tkáně může vést ke zvýšenému riziku onemocnění srdce.

Posiluje mozkové funkce

Pití bezkofeinové kávy má svůj vliv i na mozkové funkce a psychomotorické chování. Podle studií pití bezkofeinové kávy přináší lepší mozkové výkony.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button