OstatníRady a tipy

Odborné rady, které vám prozradí, jak být šťastný

Pocit štěstí je jedním z nejdůležitějších faktorů, které se podílejí na kvalitě našeho života. Bohužel ne každý má šťastný život a je mezi námi mnoho lidí, kteří ho mohou vnímat i jako utrpení. Pocit štěstí nesouvisí jen s penězi a s úspěchem v životě. Je podmíněn především naším pohledem na svět a pokud si přejete změnit to, jak se v životě cítíte, představíme si odborné rady, které vám pomohou dosáhnout pocitu skutečného životního štěstí.

Žijte přítomným okamžikem

Jistě každý z nás rád zavzpomíná na chvíle, které mu do života přinesly pocit štěstí, ale s přibývajícími léty se na tyto okamžiky můžeme dívat i s jistou melancholií. Štěstí je totiž celkem pomíjivé. Co bylo dříve, nemusí být teď. Ohlížet se za minulostí až takový smysl nemá. Mnoho z nás se sice naučilo čerpat ze zkušeností, ale naše štěstí posílíme hlavně tím, že se zaměříme na přítomnost a na to, co můžeme udělat teď.

Dostatečně se vyspěte

Dostatečný spánek je pro pocit štěstí nesmírně důležitý. Během spánku se naše myšlenky utřiďují do pomyslných kartoték, mozek dá ve spánku mnoho věcí dohromady a vy si díky tomu můžete více užívat života. Nedostatek spánku je naopak velmi nebezpečný a dokáže naopak vyvolat pocity vzteku, stres a silné emoční vypětí.

Pomáhejte druhým

Nebojte se pomáhat druhým. Neurovýzkumy ukazují, že pomoc druhým aktivuje v mozku centrum odměny, který nás dokáže odměnit pokaždé, když někomu pomůžeme. Je to jako byste s druhými vyměnili pocity štěstí. Tento pocit velmi souvisí s tím, že se na chvíli nesoustředíme jen na vlastní život, ale že se vcítíme i do druhých. Mnoho lidí považuje pomáhání druhým jako smysl svého života a jsou díky tomu každý den nesmírně šťastní.

Stýkejte se s lidmi

Sociální izolace není vhodná, člověk s ní nemůže rozvíjet žádné mezilidské vztahy. Když si najdete přátele, kteří mají podobné zájmy jako vy, budete mnohem šťastnějšími. Společný koníček vám přinese řadu pozitivních emocí, i kdybyste měli u rybníka chytat ryby, zahradničit, poslouchat hudbu nebo chodit na procházky.

Investujte do zážitků

Mnoho lidí si namísto zážitků zvolí investici do majetku s vidinou, že mu přinese více radosti a bude trvat déle. Majetek však dokáže poskytnout jen krátkodobý impuls, kterému se brzy přizpůsobíme. Typickým příkladem je nákup kabelky, zpočátku z ní máte radost, ale brzy vás omrzí a začnete koukat po jiné. Zážitky mají mnohem větší sílu a dokáží přinést dlouhodobé opakující se impulzy radosti a to i při vzpomínkách na samotné zážitky.

girls-438152_960_720

Štěstí sdílejte

Pokud jste správně pochopili, štěstí není jen o tom, že si ho užijete o samotě. Pokud se cítíte šťastní, nebojte se své pocity sdílet s ostatními. Pocit štěstí je nakažlivý a můžete s ním pomoci někomu, kdo ho aktuálně potřebuje i více, než vy sami.

Štěstí přichází zevnitř

Mnoho lidí je nešťastných a mylně si myslí, že naše naděje, vina i obavy, závisí jen na vnějších podmínkách, které jsou mimo naší kontrolu. Zároveň podceňují naší sílu kontrolovat vlastní štěstí. Nikdy bychom neměli podceňovat sílu mysli vytvářet naše štěstí a zmírnit vnější faktory. Lidské bytosti mohou být nešťastné v ráji, nebo cítit radost v životě plném nejnepříznivějších okolností. Mysl může být náš nejlepší přítel nebo náš nejhorší nepřítel. Myslete na to, že vy sami jste generátorem štěstí a je jen na vás, kdy mu pustíte uzdu.

Naučte se sledovat proud vašich myšlenek

Představte si vaše starosti jako ptáky, kteří létají po obloze, obloha bude symbolizovat svobodu, klid a sílu. I když bude na obloze ptáků mnoho, obloha bude vždy tak velká, aby nad ní ptáci nemohli převzít kontrolu. Uvědomíte si, že těch několik ptáků na obloze vás vlastně ani tak neobtěžuje.

Změňte to, co děláte, a ne to, jak myslíte

Štěstí lze vytvořit i záměrně. Pokud víte o činnostech, které vám přináší pocit štěstí a radosti, tak těch činností dělejte co nejvíce. Pokud je to například poslouchání hudby, tak ji poslouchejte častěji, pokud je to sport, tak si najděte více času na sport. Najděte to, co vás naplňuje.

Štěstí souvisí i s naším sebevědomím

Pokud se zaměříme na to, jak jsme na tom se svým sebevědomím, zřejmě zjistíme, že jsme možná méně šťastní i kvůli tomu, že si nevěříme. Každý člověk má své nedostatky a pokud si kvůli svým nedostatkům připadáte méněcenní, věřte, že ostatní mají těch nedostatků možná i více, než vy. Nesoustřeďte se na to, čím jste špatní, ale na to, v čem jste dobří. Jistě máte vlastnosti, které z vás dělají dobrého člověka a to je jeden z mnoha důvodů, proč byste si měli začít vážit sami sebe a zvednout své sebevědomí.

Pracujte tam, kde vás to činí šťastným

Pokud se vám nedaří v práci, zřejmě si své neúspěchy budete nosit i domů. Zkuste v životě najít profesi, která vás bude bavit a půjde vám snáze a bez starostí vykonávat. Časem přijdete na to, že máte mnohem více energie a zase chuť se smát!.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button