OstatníRady a tipyZdraví

6 jednoduchých způsobů, jak zvládnout svůj hněv

Hněv je jednou z nejnáročnějších emocí, které zažíváme, a mnoho z nás s ní bojuje. Je jednou z nejobtížnějších na pochopení a zvládnutí. Mnozí zažívají záchvaty hněvu každý den a to výrazně ovlivňuje jak duševní, tak i fyzické zdraví. Představíme si proto techniky, které vám mohou pomoci vytěsnit hněv ze života nebo ho lépe zvládat. Zvládání hněvu začíná pochopením svého hněvu a toho, co vás rozčiluje.

Co pomáhá a nepomáhá na zvládání hněvu?

Musíte to ze sebe dostat? Tím si nepomůžete

Někteří radí křičet a reagovat v naději, že nám ventilace hněvu pomůže cítit se lépe. To je ale mýtus. Uvolňování vzteku pouze zhoršuje emoční intenzitu a nijak nepomáhá. Ve skutečnosti to může způsobit větší zhoršení již tak obtížné situace. Zvláště pokud je pro vás obtížné zvládat svůj hněv, reakce na něj pouze stupňují pocity a přilévají olej do ohně.

Rozpoznejte nástup hněvu

Naučte se zachytit první známky vzteku. Někteří lidé mohou pociťovat napínání svalů, jiní zase zvýšení tělesné teploty nebo třeba bušení srdce. U každého se hněv spouští jinak, někteří mohou být snadno podráždění. Naučte se vyjít ze situací, kdy pozorujete přicházející tyto první příznaky. Udělejte si čas a uklidněte se, než se znovu zapojíte do dané situace.

Připravte se na obtížné situace

Poznejte své spouštěče a situace, ve kterých se snadno rozzlobíte. Přemýšlejte o tom, jak byste v ideálním případě chtěli reagovat, a připravte se na odpovídající reakci. Změna způsobu, jakým reagujete na náročné situace, také mění zpětnou vazbu a reakce, které dostáváte od ostatních v dané situaci. Nemůžete očekávat jiný výsledek, pokud budete k situaci přistupovat stejným způsobem jako vždy. Projděte si proto situaci, připravte se na to, co byste chtěli sdělit, a projděte si nejlepší možné způsoby, jak toho dosáhnout.

Snažte se hněvu předcházet.

Poznejte, co můžete ovlivnit a co nemůžete

Hodně hněvu se zažívá v situacích, kdy lidé zkouší změnit něco, co změnit nejde. To nakonec vede k frustraci a výbuchům hněvu. Důležitou věcí, kterou je třeba pochopit o výzvách v životě, je, že některé věci nezměníte. Smiřte se s tím a snažte se předcházet vzteku z toho, že něco nemůžete ovlivnit.

Použití rozptýlení

Tato technika funguje nejlépe v situacích, kdy je útěk obtížný a víte, že vás podněty obtěžují natolik, že vyvolají nepříjemnou reakci. Naučte se používat rozptýlení může být v takové chvíli velmi užitečná technika. Zónování nebo přemýšlení o něčem příjemném nebo prostě zaměření na svůj dech vám pomůže tolerovat, že jste v takové situaci, a dokonce vám odstraní potřebu reagovat.

Buďte asertivní

Největší problém se zvládáním hněvu je ten, že si lidé myslí, že jediným východiskem je potlačování. To nemůže být dále od pravdy. Potlačení emocí je stejně škodlivé jako její přehnané a nekontrolovatelné vyjádření. Hodně hněvu obecně vychází z pocitů, že se s námi zachází nespravedlivě, že ostatní necítí, že je slyší nebo jim nerozumí. Nicméně ztráta kontroly rozhodně nepomáhá a nepomáhá ani potlačování emocí. Zdravým východiskem je naučit se být „asertivní“ – naučit se vyjádřit svou nespokojenost nebo obavy, aniž byste byli týráni nebo ohrožovali druhou osobu. Je to schopnost stanovit si hranice a naučit se říkat ne, když je to požadováno, aniž byste toho druhého ponižovali, překračovali jeho hranice nebo je snižovali.

Zdroj obrázků: Pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button