JídloOstatníPrevence

Zlikvidujte infekce a choroby šťávou z brusinek

Šťáva z brusinek je účinnou zbraní proti mnoha chorobám, kterou si zamilujete, protože na rozdíl od chemických léčiv skvěle chutná a obsahuje i mnoho vitamínů a minerálních látek. Pomáhá také v boji proti infekcím močových cest, močového měchýře a ledvin.

Brusinková šťáva se doporučuje také jako součást výživových programů zaměřených na „vypláchnutí tuku“. Doporučuje se smíchat neslazenou brusinkovou šťávou s čerstvou vodou v poměru cca 1:8 a popíjet ji během dne. Vhodná denní dávka je asi 75 ml štávy buď ve formě dodávané na trh, nebo zředěné s vodou.

Co brusinky obsahují

backdrop-22024_960_720Jsou ideálním zdrojem vitamínů skupiny B, vitamínu C a K, minerálních látek jako draslík, hořčík, vápník, sodík, železo, chrom, jód a nikl. Rovněž jsou bohaté na fenolové glykosidy, třísloviny, vlákninu, pektin a organické kyseliny. Odborníci na výživu považují brusinky za nejsilnější antioxidant z běžně dostupného ovoce. Například fenolové sloučeniny jsou přírodní antioxidanty, které pomáhají neutralizovat škodlivé volné radikály v těle, o nichž panuje opodstatněná domněnka, že souvisí s většinou chronických chorob, včetně rakoviny, kardiovaskulárních onemocnění a cukrovky.

Účinky brusinkové šťávy

Předchází usazování bakterií zánětu močových cest na buňkách močového měchýře. Výzkumy prokazují pravdivost lidových mouder, která tvrdí, že brusinková šťáva pomáhá zmírnit infekce močových cest. Brusinky totiž obsahují sloučeniny zvané proanthokyanidiny, které by mohly být zodpovědné za účinky brusinek i brusinkové šťávy právě na infekce močového ústrojí. Z výsledků výzkumů amerických odborníků na výživu vyplynulo, že u dobrovolníků, kteří popíjeli směs brusinkové šťávy, došlo k předcházení usazování E.coli (bakterie zodpovědné za většinu infekcí močových cest).

Jak si připravit brusinkovou šťávu

Zdravé a lahodné je například brusinkové smoothie, které má mnoho variant. Jednou z nich je smoothie z brusinek, jahodami a kustovnicí čínskou, a sice v poměru 100 g čerstvých nebo mražených brusinek, 150 ml brusinkového džusu, 50 ml jahodového jogurtu, 50 g jahod a 1 polévkové lžíce kustovnice čínské. Vše rozmixujeme v mixéru na smoothie a vznikne velice zdravý nápoj.

Jeden starý recept spočívá v rozšťouchání vypraných brusinek, které se dají vykvasit. Po čtyřech dnech se vylisují, šťáva procedí, nalije do silné lahve a uzavře. Pak se lahev ponoří do vody a několikrát po sobě přivede k varu. Po vychlazení se uloží do lednice nebo chladné místnosti. Konzumovat ji můžeme jako směs s vodou nebo například k přípravě zmrzliny a jiných pochoutek.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button