Prevence

Proč pěstovat na zahradě červený jetel

Zdravotní přínosy červeného jetele nejsou novým objevem. Tato bylina je známá pro svou neobvykle vysokou výživovou hodnotu a byla tradičně využívána v celé oblasti Evropy i Asie k léčbě celé řady zdravotních problémů. Nejčastěji se používá ve formě čaje. Obsahuje celou řadu prospěšných látek ( vitamín C, vápník, hořčík, chrom, niacin, draslík, fosfor a thiamin), ale obzvláště významný je obsah isoflavonů, které jsou rozpustné ve vodě a působí jako estrogeny. Díky tomu je vhodný při návalech horka, snižuje riziko osteoporózy, zlepšuje krevní oběh.

Pojďme si nyní přiblížit některé oblasti, v nichž by mohl být jetel užitečný.

Menopauza

Jetel má významný vliv na hormony, a to zejména ženské. Isoflavony v něm obsažené napodobují estrogeny, což by mohlo pomoci ženám vyrovnat se s hormonálními změnami, k nimž patří bolesti prsou, návaly horka, nespavost a změny nálady. Bylinka také pomáhá zlepšovat kvalitu vlasů, vlasové pokožky a pokožky celkově.

Cholesterol

Vysoký cholesterol zvyšuje šance vzniku mrtvice či infarktu. Pravidelným pitím čaje by mohlo docházet k úpravě vysoké hladiny cholesterolu.

Rakovina

Jetel obsahuje enzymy, které mohou blokovat enzymy způsobující zvětšení prostaty a zmírní tak možnost vzniku rakoviny prostaty. U žen by mohl fungovat obdobně u rakoviny prsu.

Pevnost kostí

Mohl by zabránit či zpomalit proces vzniku osteoporózy, zejména u žen v menopauze.

Játra

Játra jsou životně důležitý orgán, filtrují toxiny z krve a podporují produkci žluči na trávení tuků. Jetel nejen podporuje činnost jater, ale stimuluje pocení, díky němuž dochází částečně k odplavování škodlivin z těla.

Respirační infekce

Látky obsažené v jeteli pomáhají odstraňovat toxiny z těla a můžou pomoci uvolnit hleny v dýchacích cestách a tím snižuje nepohodlí při dýchacích onemocněních.

Úzkost

Může pomoci zmírnit stres, zejména u žen v období menopauzy.

Kouření

Pokud se snažíte přestat kouřit, zkuste žvýkat květy jetele. Také je můžete přidat do salát.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button