Prevence

Rostliny, které čistí vzduch a zbaví vás mnoha toxických látek

Dýchání je to, co nás drží při životě. Dýcháme okolní vzduch a za den jsme ho schopni vydýchat až 15 kg. Věděli jste to? Představte si, z čeho je okolní vzduch složen.

Nejenže obsahuje kyslík, oxid uhličitý, dusík, ale také mnoho škodlivých látek z výfukových plynů, cigaretového kouře, nejrůznější výpary z plastů a barviv, a to vše se nejen dechem, ale i vaší pokožkou, dostává do vašeho těla, jelikož i póry vstřebávají okolní vzduch. Zkuste si tedy doma vytvořit oázu čistého vzduchu a zasadit si v bytě květiny, které vzduch ve vašem domově čistí. Dnes vás s nimi seznámíme.

Toxiny, které na vás číhají ve vzduchu:

Trichlorethylen je používán jako průmyslové rozpouštědlo. Tuto látku najdete v barvách, lacích, lepidlech či odlakovačích. Pokud se této látky příliš nadýchnete, mohou vás provázet závratě, bolesti hlavy, nevolnost, zvracení, ospalost či dokonce stav bezvědomí.boston_fern_nephrolepis_exaltata

Formaldehyd můžete nelézt v produktech vyrobených z papíru jako jsou pytlíky, voskované papíry či odličovací ubrousky. Obsažen je také v dřevotřísce, překližkách a syntetických tkaninách. Tato látka, pokud ji často dýcháte, způsobuje problémy s nosní sliznicí, průduškami a plícemi. Vyvolává také bolesti hlavy, astma a zánět kůže. Formaldehyd je prokázaným karcinogenem.

Benzen je další toxickou látkou, s kterou se v běžném životě setkáváme. Je obsažen ve výfukových plynech, cigaretovém kouři, plastech, syntetických tkaninách, barvivech, lepidlech a pesticidech. Způsobuje podráždění očí, závratě, bolesti hlavy, ospalost a zmatenost. Benzen je také karcinogenem, který je spojen především s leukémií a rakovinou plic.

Amoniak je látkou, s kterou se též setkáváme každý den. Tato látka je obsažena v čistících prostředcích na sklo, porcelán či ocel. Často je též přidáván do hnojiv. Pokud se dostanete do delšího kontaktu s amoniakem, může dojít k podráždění očí, kašli či bolestem v krku.

Rostliny, které čistí váš vzduch360px-starr_080117-2194_phoenix_roebelenii

Pokud přemýšlíte, jakou rostlinu si pořídit do kuchyně, neváhejte a volte chryzantému a gerberu. Tyto dvě rostliny jsou nejen krásné a nádherně kvetou, ale také mají vysokou čistící schopnost. Zbavují vaši domácnost benzenu a trichloretylenu. Nejsou sice dlouhověké, ale můžete je po roce znovu obměňovat. Pokud toužíte po rostlině, která je opravdu nenáročná na pěstování a poroste vám doslova sama, zvolte popínavý břečťan.

Do větších pokojů či místností pracovních se skvěle hodí datlová palma či různé druhy fíkusů. Tyto dvě rostliny pohlcují formaldehyd uvolňovaný především z dřevotřísek a cigaretového kouře. Další možností je také filodendron, jeden z druhů dracény či areková palma. Pokud toužíte po opravdu silném filtru, který vás zbaví formaldehydu a xylenu (ten bývá obsažen v odmašťovadlech, tkaninách, …) zvolte ledviník, nejznámější pokojovou kapradinu. Ten dobře prospívá v koupelně, jelikož miluje vlhké prostředí nebo severně orientované místnosti.

Abyste se zbavili benzenu a trichloretylenu z vašeho domácího ovzduší, sáhněte po již zmíněné datlové nebo arekové palmě, dracenamarginátě či šefleře. Účinným čističem vzduchu je také azalka indická či lopatkovec. Benzen pohltí také obyčejný zelenec nebo podobně nenáročný potos.

S likvidací amoniaku z ovzduší vám pomůže anturie, která také nádherně kvete. Amoniak se vypařuje především z prostředků, které se používají na údržbu podlah. Do větších místností si nezapomeňte dát palmenku. Tato rostlina vás také zbaví toluenu, který bývá obsažen ve vůních, barvách či dokonce deodorantech.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button