MinerályPrevence

Fluor: prevence zubního kazu

Fluor je ionizovaná forma jednoho z prvků z periodické tabulky Mendělejevova. Přirozený zdroj fluoru nalezneme v půdě, vodě a potravinách. Fluor se však také pro určité účely chemicky syntetizuje a využívá se jako prvek do pitné vody, zubních past a ústních vod.

V pitné vodě má preventivní účel – u konzumentů snižuje výskyt zubního kazů. A zubní kaz, jak známo, nejčastěji postihuje děti. Fluor máme uložený z 99% v kostech a zubech.

Nejvýznamnější účinky fluoridu

Fluorid chrání zuby před demineralizací. Při vyšších dávkách je však zdraví škodlivý, jelikož může poškozovat kosti a klouby. Mimo jiné také způsobí, že se ve sklovině zubů, začnou objevovat malé bílé proužky nebo skvrnky.

Zabarvení se stává stále zjevnější estetickou nedokonalostí. Pití umělého mléka a jeho příprava bez fluoru, zabraňuje u dětí k vypěstování stavu zvaného zubní fluoróza. Děti do 6 let by neměly používat ústní vodu, jenž obsahuje tento prvek. A pozor, měli byste dětem i říci, že zubní pasta se nepolyká. V některých zemích se fluoriduje také sůl.

Když se fluor nahromadí v kostech, dojde ke skeletální fluoróze, což má za následek bolesti kostí a kloubů včetně jejich postižení. Kosti přebytkem fluoru tuhnou, nejsou tak pružné a může dojít ke snadnější lámavosti. Ztluštění kostí a hromadící se kostní tkáň přispívá ke špatné pohyblivosti kloubů – skeletální fluoróza.

Další rizika zvýšených dávek fluoru

Není to však jediné úskalí, které bývá s nadměrným množstvím fluoru spojováno. Má také vliv na příštítná tělíska, která začnou přehnaně vylučovat parathormon. Následně se může stát, že klesne hladina vápníku v kostech a opět dochází k častějším zlomeninám.

A co hůře, vyšší dávky fluoridu se také prokázaly být neužitečné z toho důvodu, že negativně ovlivňují kognitivní funkce dětí.

Pokud se tedy dále zaměříme na negativní účinky vzrostlé hladiny fluoridu, souvisí s tím zhoršené i jiné oblasti našeho organismu, např. stavu pleti a sklon ke tvorbě akné, srdečním potížím, ateroskleróze, zvápňování tepen, k vysokému krevnímu tlaku, reprodukčním potížím, špatné funkci štítné žlázy, rakoviny kostí, atd.

Jestliže se tedy chceme zabývat jen těmi příznivými účinky, musíme fluor konzumovat v přiměřených denních dávkách, a to nepřímo – v zubních pastách a pitné vodě. Zde má prokazatelně kladné účinky a snižuje riziko zubního kazu mezi 20 – 40 %.

Fluorid chrání zuby před demineralizací, která je způsobena kyselinou. Děti u nichž se kyselina nevyskytuje ve zvýšené míře mají také lepší stav zubní skloviny.

Zdroj náhledových obrázků: unsplash.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button