Babské radyOstatníZdraví

Nejlepší přírodní metody, jak provonět domácnost

Každá hospodyňka si jistě zakládá na své domácnosti. Ale k tomu nepatří pouze uklízení utírání prachu, vysávání, ale hlavní věc je, aby nám pokoje krásně voněly. V obchodech je na výběr spousta typů osvěžovačů vzduchu, vonných tyčinek, difuzérů, vůní do elektriky, ale jak si můžeme být jistí, že pouze nevyhodíme peníze a vůně se bude linout jen chviličku nebo nebude schopná provonět opravdu celou domácnost. Navíc, když dojdete domů unavení a vystresovaní z práce, hned ve dveřích ucítíte krásnou vůní – no komu by se to nelíbilo?

Jak si tedy zajistit opravdu voňavou domácnost bez toho, aniž bychom museli něco shánět? Zkuste si vyrobit svou domácí vůni – a my Vám rádi poradíme, jak na to:

Gelový osvěžovač vzduchu

Výhodou je, že si můžete dokonce sami určit, jakou barvu i vůni bude Váš osvěžovač mít. Poradíme Vám návod na přípravu půl litru gelu, který Vy si můžete rozdělit klidně na čtyři díly a každý z nich může mít jinou barvu či vůni – no, nezní to skvěle?

A co tedy budete k výrobě potřebovat?

 • Esenciální oleje dle Vašeho výběru
 • Neochucenou želatinu
 • Sůl
 • Potravinářské barvivo
 • 4 zavařovací sklenice

Tak, teď když máte všechno připraveno, můžete se pustit do výroby:

 1. Pár kapek barviv společně s cca 30ti kapkami esenciálního oleje nakapeme do každé sklenice. Pokud chcete, aby byla vůně výraznější, klidně můžete přidat oleje více.
 2. Do čtvrt litru uvařené vody přidáme želatinu a pořádně promícháme.
 3. Do rozpuštěné želatiny přilejte další čtvrt litru vody a přidáme zhruba lžičku soli a pořádně promícháme.
 4. Připravenou směs rozlejeme do sklenic a necháme pořádně vychladit.
 5. No, a máme hotovo. Voňavá sklenice je na světě a pokud ji budete chtít použít ještě jako dekoraci, můžete ji převázat například stužkou.

Náš Tip: v jedné sklenici propíchněte víčko a další nechte uzavřené. Až se Vám vůně omrzí, jednoduše víčka vyměňte a užívejte si novou vůni.

Dřevěné kostky

Jedná se o velice snadnou přípravu vonného aparátu, který Vám jistě zvládne provonět celu domácnost.

Pro jeho výrobu budete potřebovat:

 • Štěteček
 • Dřevěné kostky
 • Vonné olejíčky

Pokud všechno tohle máte doma, můžete se s klidem pustit do tvorby:

 1. Štěteček namočíte do vonného olejíčku a natřete s ním veškeré dřevěné kostky. Je to velice jednoduché, jelikož dřevo skvěle saje, tak bude za chvíli suché.
 2. Vyberte co nejvíce odpovídající uzavíratelnou nádobu, do které kostky naskládáte, aby tam nezbylo moc vzduchu. Tak se nejlépe vůně vstřebá do dřeva a navíc se nevysuší.

Pokud se Vám bude zdát, že kostky budou po nějaké době „vyvoněné“, stačí znovu pokapat vonným olejíčkem. Tak moc je to jednoduché.

Podomácku vyrobený difuzér

Vonné difuzéry určitě známe všichni. Ale nezdá se Vám, že jsou v obchodě zbytečně předražené, když si je vlastně můžete vyrobit sami doma za zlomek ceny, kterou byste zaplatili v obchodě?

Co tedy budeme všechno pro jeho výrobu potřebovat?

 • Dětský olejíček
 • Bambusové špízy
 • Vázičku
 • Esenciální olej
 • Stužky

Sehnali jste všechno, co je potřeba? No, skvěle! Tak se rychle pusťte o výroby:

 1. Vezmeme si vázičku a nalejeme do ní esenciální olej – a to přesně tolik, kolik si budete přát. Nejčastější poměr je zhruba třicet kapek.
 2. Zbylou část lahve dolejeme připraveným dětským olejíčkem.
 3. Teď už stačí jen ponořit špízy do vázičky s olejíčkem, a pokud chcete mít svůj difuzér i jako dekoraci, můžete jejich vršky ovázat mašličkami.

Tak co, budete pořád kupovat ty předražené vůně v obchodech nebo si chvíli „pohrajete“ s těmi domácími? Určitě to bude bavit i Vaše děti – tak to zkuste.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button