PrevenceZdraví

Jste ve stresu? Prozradí to váš ušní maz, je to neuvěřitelné!

Jedná se o zcela novou metodu, která prokazuje hladinu stresového hormonu kortizolu ve vašich uších, konkrétně tedy v ušním mazu. Stane se tato technika jednoduchým a levným způsobem, který odhalí i další nemoci související s přemírou stresu?

Prospělo by sledování ušního mazu i co se týče omezení výskytu depresí a úzkostí? Pojďme si nejprve představit kortizol, ten je zodpovědný za vznik stresu.

Fakta o kortizolu

Kortizol je klíčový hormon a prudce stoupá, když je člověk ve stresu. A s uvolněním naopak klesá. Z krátkodobého hlediska je zodpovědný za reakci „bojuj nebo utíkej“. Je tedy zřejmě důležitý pro naše sebezáchovné reakce a přežití.

Kortizol je však často trvale zvýšený u lidí s depresí a úzkostí. Přetrvávající vysoká hladina kortizolu může mít negativní vliv na imunitní systém, krevní tlak a další tělesné funkce.

Mimo jiné existují i další poruchy, které zahrnují abnormální hladinu kortizolu, např. Cushingova nebo Addisonova choroba. Lidé s Cushingovou chorobou mají abnormální tukové zásoby, oslabený imunitní systém a křehké kosti. Jedinci s Addisonovou chorobou zase nebezpečně nízký krevní tlak.

Sledování hladin kortizolu

Je mnoho způsobů, jak měřit kortizol: ve slinách, v krvi, dokonce i z vlasů. Jenže vzorky slin a krve zachytí jen ten konkrétní okamžik a o kortizolu je známo, že se jeho hladina během dne mění.

Někteří lidé se navíc odběru krve bojí, což může navýšit hladinu kortizolu. A vzorky vlasů sice poskytují výsledek hladiny kortizolu i po dobu několika měsíců, ale je nákladná.

Jako výhodné se tedy jeví odběr ušního mazu

Ušní maz je stabilní a odolný vůči bakteriální kontaminaci, takže jej lze snadno odeslat do laboratoře k analýze. Je také schopen zaznamenat hladinu kortizolu v intervalu až několika týdnů.

Předchozí metody získávání ušního mazu však zahrnovaly odběry injekční stříkačkou, která se vložila do ucha. Výplach vodou a samotná technika je mírně bolestivá a sama o sobě stresující.

Byl vyvinut inovativní výtěr pomocí tamponu, který díky jeho anatomickým vlastnostem nejde příliš zastrčit do ucha. Funguje na principu nasáknutí, takže člověka nebolí a spolehlivě zachytí ušní maz.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button