PrevenceTOP 10

TOP 10: Účinky tea tree oleje na váš organismus

Tea tree olejíček je esenciálním olejem, který oplývá světlým zbarvením a kafrovou vůní. Získává se z listů kajeputu střídavolistého, na který byste narazili v Austrálii. Tento olejíček má skvělé vlastnosti, které se používají dokonce i v medicíně. Objevte s námi účinky tohoto zajímavého oleje se silnou vůní. 

Tea tree olej

Tím důležitým, co vám tea tree olejíček přináší, jsou antiseptické a antimykotické účinky a též kosmetické účinky. Obvykle se olejíček používá ve zředěné formě, jelikož čistý je příliš silný, koncentrace látek jsou příliš vysoké a mohou vyvolat podráždění. Pozor na zaměňování tea tree oleje s čajovým olejem, který je lisován ze semen čajovníku čínského a má na váš organismus jiné účinky.

Zdravotní výhody

Podle záznamů byl tea tree olej používán po tisíce let některými domorodými lidmi a my se k němu i po všech letech stále vracíme pro jeho silné účinky. A s čím vám tea tree olejíček pomáhá?

  • léčí akné
  • bojuje proti bakteriálním infekcím
  • zmírňuje průběh neštovic
  • chrání od vzniku oparů a léčí je
  • pozitivně působí na dýchací cesty
  • bojuje proti houbovým infekcím
  • chrání před parazity
  • uklidňuje kousnutí hmyzem, spáleniny
  • pomáhá při léčbě chřipky

Tea tree olejíček se kromě zdravotních účinků používá jako antimikrobiální osvěžovač prádla, chrání před hmyzem, je přírodním deodorantem, používá se při léčbě akné, i jako maska a můžete ho používat i do domácích čističů koupelny a kuchyně.

Bojuje proti akné

Tea tree olejíček je velmi často používám v péči o pleť, jelikož je považován za jeden z nejefektivnějších prostředků pro léčbu akné. Stačí si tea tree olejíček smíchat s medem a aplikovat na obličej, omýt ho a tímto preventivně bojovat proti vzniku akné.

Podporuje krásný vzhled vlasů

Olej z tea tree je velmi přínosný nejen pro pleť, ale i zdraví vašich vlasů a pokožky hlavy. Uklidňuje pokožku, chrání proti vzniku lupů a dokonce zabíjí vši. Můžete si vyrobit domácí šampon na vlasy z tea tree oleje smíchaným s aloe vera gelem, kokosovým mlékem a dalšími esenciálními oleji.

Čistící prostředek

Olejíček je často používán i jako čistící prostředek v domácnosti, díky svým antimikrobiálním vlastnostem vás zbavuje bakterií u vás doma. Připravte si domácí čistič, stačí smíchat tea tree olej s vodou, octem a citronovým esenciálním olejem. Aplikujte v kuchyni a koupelně jako účinný čistič.

Na ekzém

Olej z tea tree pomáhá zmírnit jakýkoli typ zánětu kůže, včetně použití jako přírodní léčby ekzému a zlepšení stavu lupénky. Stačí promíchat čajovou lžičku kokosového oleje a 5 kapek tea tree oleje a 5 kapek levandulového oleje. Aplikujte na pokožku.

Bojuje proti plísním

Tea tree má schopnost zabíjet parazity a plísňové infekce a je skvělou prevencí proti těmto onemocněním. Aplikujte s pomocí tampónku na postiženou oblast vaší pokožky.

Plísně v domácnosti

Olejíček můžete používat i na plísně v domácnosti. Zbaví vás i tohoto problému přírodní cestou bez použití chemikálií. Používejte tea tree olejíček do difuzéru či aroma lampy, abyste zabili plísně a škodlivé bakterie ve vašem ovzduší doma. Použít jej můžete rozředěný také na sprchové závěsy, myčku či v koupelně, abyste se zbavili plísní.

Domácí deodorant

Dalším způsobem, jak použít tea tree olej, je ve formě deodorantu. Olejíček má antimikrobiální vlastnosti, které ničí bakterie na vaší pokožce, které způsobují nepříjemný zápach. Vyrobte si domácí deodorant z tea tre oleje, kokosového oleje a sody.

Na drobné ranky

Esenciální olej z tea tree smíchaný s esenciálním olejem z levandule je perfektní kombinací na drobné ranky. Dochází k potlačení infekce, zánětu a podpoře hojení.

Jako zubní pasta

Tea tree je skvělým prostředkem v péči o zdraví dutiny ústní. Zabíjí totiž bakterie, zklidňuje poškozenou pokožku a je perfektní přísadou do doma vyrobené zubní pasty či ústní vody. Bylo prokázáno, že snižuje krvácivost dásní. Stačí jednoduše smíchat olej z tea tree s kokosovým olejem a sodou.

Rakovina

Olej z tea tree a olej z kadidla jsou dva oleje, u kterých byla prokázána protirakovinná účinnost.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button