PrevenceRady a tipyZdraví

8 jednoduchých způsobů, jak potlačit stres

Bez ohledu na to, jak hekticky může život někdy vypadat, existuje pár kroků, které lze podniknout, abyste uvolnili stres a získali nad sebou opět kontrolu.

Co je to vlastně stres? Stres je jednoduše řečeno odpověď organismu na určitý podmět. Tyto podměty mohou být buď obranné, nebo adaptivní a jsou něčím, co každodenně člověka obklopuje. Účinky nemusejí být nutně vždy nezdravé, stres může být i ve zdravé formě. Závisí ovšem na stresovém faktoru a člověku, na který stres působí.

Stres není ale něco, čeho bychom se měli zbavit. Správná míra stresu totiž dokáže člověka motivovat a v optimálních hranicích je potřebný. Ovšem dochází-li k jeho přebytku, může to vést k mnoha psychickým i fyzickým problémům. Jak se tedy toho přebytku co nejlépe zbavit? Zde je několik rad.

Nemluvte o sobě jen v negativech

Nadměrná sebekritika vede akorát k tomu, že se zaměřujete na své slabé stránky. Musíte si uvědomit, že nikdo není dokonalý a to, že jste v něčem pomalejší, nebo něco nevypadá tak ideálně, jak si přejete, není konec světa. Je dobré si své nedokonalosti uvědomovat a pomalu na nich pracovat. Co je ale také nesmírně důležité, je znát své pozitivní vlastnosti a těmi se snažit přebít ty negativní.

Jakmile se totiž budete zaměřovat pouze na silnou sebekritiku, nejspíše se budete dočkávat se selháním a neúspěchem. Snažte se do všeho vkročit s optimistickým nadhledem.

Buďte vděční

Když se vám něco nepovede, zkuste si vzpomenout na všechny věci a okamžiky, které byli ve vašem životě dobré a které jste zvládli. A i ty negativní události vnímejte jako něco, co vás posune dál. Uvidíte, že jakmile věc zvládnete, budete se cítit o mnoho lepší.

Meditace je jeden z nejlepších zabijáků stresu.

Meditujte

Pokud znáte osoby, které se pravidelně věnují meditaci, určitě jste si všimli, že je něco spojuje. Většinou to jsou klidní lidé, ze kterých vyzařuje neuvěřitelně pozitivní energie. Každodenní meditace může totiž zmírnit úzkostné stavy a posílit váš organismus vůči stresu.

Zkuste ze svého života odstranit alkohol, tabák a jiné drogy

Pokud si jednou za čas dopřejete povyražení a dojdete si s kamarády na skleničku vína, není to na škodu. Pokud ale stres zaháníte cigaretami a alkoholem na uklidnění, není to dobrý způsob, jak se stresu zbavovat. Místo toho zkuste raději relaxovat, dopřát si dobré jídlo, nebo se prostě jen vyspat. Uvidíte, že výsledek bude mnohem lepší oproti prostředkům, které jsou škodlivé jak pro váš organismus, tak mysl.

Mějte pravidelný a zdravý jídelníček

I když je to neustále omílané téma, i my ho připomeneme. Snídaně je základ dne. Dopřejte si hned po ránu klidnou a výživnou snídani, která bude vašim motorem po celý den. Během dne se snažte dodržovat svačiny a hlavní chody. A pokud nemáte opravdu čas, nestresujte se ještě tím, že jste se nestihli najíst. Jednou za čas to přeci nevadí.

Minimalizovat stres vám pomůže zdravý a vyvážený jídelníček.

Cvičte

Cvičení je důležitá část naší životosprávy. Dokonce i procházka minimálně 3 km dlouhá každý den je velmi prospěšná a udrží vás fit jak fyzicky, tak psychicky. Mnoho lidí si stěžuje, že na podobné aktivity nemá čas. Zkuste se ale zkrátit sedavé aktivity jako sezení u televize a věnujte sobě alespoň chvíli.

Užívejte si a nebojte se smutku

Naplánujte si v týdnu alespoň jednu aktivitu, která vás bude těšit. Může to být večer s knížkou, návštěva kina, káva s přáteli. Prostě něco, u čeho si odpočinete a co vás nabije pozitivní energií.

Dalším bodem je nebát se smutku a zlosti. Jakmile vás něco naštve, odejděte a klidně se vykřičte. Chce se vám plakat? Plakejte. Důležité je, abyste v sobě negativní emoce nedusili. Může se vám také totiž stát, že jednou bouchnete jako kotel.

Zamezte dalšímu stresu

Asi se to jednodušeji řekne, než udělá a mnohdy je velice komplikované začít řešit něco, co vás dlouhodobě štve. A někdy to možná ani nejde. Můžete ale změnit maličkosti, které vás netěší. Vadí vám oloupaná omítka na záchodě? Nebaví vás neustále stěžování kamaráda? Vyřešte to. Odstraňte z vašeho okolí věci a lidi, které váš stres ještě více prohlubují. Uvidíte, že každé sebemenší vyřešení problému vás potěší.

Přemíru stresu nikdo nechce. Zkuste proto pomocí těchto jednoduchých kroků dát nepříjemným dnům sbohem.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button