Prevence

Toto vám doktoři neřeknou: Vedlejší účinky léků, které nejspíše často požíváte

I když jste od lékaře získali předpis na lék, nemusí to znamenat, že tento lék bude pro vás bezpečný. Jak se zjistilo, mnoho populárních léků na předpis má vážné vedlejší účinky – od krátkodobé nevolnosti, přes bolesti hlavy, až po chronické záněty, myopatie a srdeční choroby.

Tato důležitá informace je často zatajena před pozorností společnosti. Toto jsou vedlejší účinky léků, které vám doktoři neřeknou.

Záměrně se přechovává mýtus, že léky schváleny FDA (Americký úřad pro potraviny a léčiva), respektive obdobnými evropskými nebo Slovenskými úřady, jsou mimo jakákoliv rizika.

Abyste ale lépe chápali a měli přehled o této problematice, připravili jsme si pro vás šest skupin od lékařů předepisovaných léků, u kterých byste si užívání měli dvakrát promyslet.

1. Inhibitory protonové pumpy (PPI)

Miliony lidí bere PPls na zmírnění symptomů refluxní choroby jícnu (těžkost způsobená pronikáním kyseliny a jídla zpět do jícnu).

Ukázalo se ale, že PPls jako Nexium (exomeprazole) a Prevacid (lansoprazolu) zabraňují absorbování živin a zamezují produkci potřebných žaludečních šťáv, což může vést k jiným zdravotním problémům.

Americký úřad pro potraviny a léčiva (FDA) vydal nejméně tucet upozorněni na nebezpečí plynoucí z užívání PPls, které zahrnují zvýšený risk bakteriálních průjmů, nedostatek magnézia a lámavosti kostí.

Dlouhodobé užívání PPls bylo také spojeno se zvýšeným rizikem zápalu plic a nezdravého přibírání na váze.

2. Statiny

Na prvním místě v žebříčku prodejnosti léčiv za posledních několik let jsou statiny, velice doporučovány medicínskou společností jako druh zázračných léků na zvýšený cholesterol a srdeční onemocnění.

Ale populární léky jako Lipitor (ATORVASTATIN calcium) a Crestor (rosuvstatin calcium) zvýšily u uživatelů riziko cukrovky, nemoci jater, poškození mozku, zakrnění svalů a dokonce i brzkou smrt.

Vedlejší účinky statinů jsou tak závažné, že FDA v poslední době rozšířilo oficiální varování na jeho užívání.

Tucet světových studií kromě toho ukázalo, že užívání těchto léků jako prevenci na předcházení srdečního záchvatu či infarktu pomáhá velice málo – pokud vůbec. To znamená, že statiny jsou lékařsky neužitečné pro miliony jinak zdravých lidí, kterým jsou předepisovány.

3. Antibiotika

Antibiotika jsou další skupinou léčiv, které způsobují dlouhodobé zdravotní problémy bez poskytnutí velkého, jestli vůbec nějakého prospěchu.

Jsou nesmyslně předepisovaná pro zdravotní problémy, kterým často ani neodpovídají. Antibiotika a jejich dlouhodobé zneužívání medicínskou vědou způsobilo mnoho infekcí, které jsou zhoubné a neléčitelné.

Podle Shane Ellison, redaktorky časopisu The People Chemist, jsou v současnosti nejnebezpečnější tato antibiotika:

  • Levaquin (levofloxactin)
  • Vancocin (Vancomycin hydrochloride)
  • Bactrim (trimethoprim a sulfamethoxazhole).

Elisson považuje za velice nebezpečný také quinolones, který je nejběžněji předepisovány druh antibiotik.

Dodává také, že antibiotika jako Cipro (ciprofoxacin), Avelox (moxifloxacin HCL) a Floxin (ofloxacin) mohou způsobit vážné a trvalé postižení.

4. Neuroleptika

Více na další stránce (viz výše).

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

1 2Následující stránka

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button