PrevenceRady a tipy

Je bezpečné pít čaje během těhotenství?

Jste těhotná a máte ráda sladké? Uspokojí vaší touhu vafle nebo raději ovocný koláč? Někdy možná ne a chcete zahnat chutě aromatickým ovocným čajem.. jenže z důvodu četných varování se bojíte. Není se čemu divit, řada čajů obsahujících kofein a další škodlivé látky může způsobovat potíže.

Strainer_with_rooibos_teaObecně se doporučuje pít těhotenské bylinné čaje, které tělu maminky poskytují jisté výhody. Správně hydratují a usnadňují vstřebávání živin v průběhu těhotenství. Obsahují antioxidanty a vitamín C, což napomáhá snižovat stres a úzkost. Různé druhy bylinných čajů zmírňuje příznaky ranní nevolnosti a dokonce připravuje dělohu na porod!

Seznam čajů, které se doporučuje pít v průběhu těhotenství

Zázvorový čaj

Tento čaj omezuje výskyt ranní nauzey, zlepšuje trávení a zklidňuje žaludeční potíže. Do šálku s převařenou vodou přidejte 4-5 malých kousíčků zázvoru. Čaj si připravujte čerstvý a pijte ho tak 3 krát denně.

Kopřivový čaj

Zázvor má specifické aroma, takže vám pití zázvorového čaje může přestat chutnat. Po jaké dalším čaji můžete bez obav sáhnout? Je to kopřivový čaj, který je zdrojem železa, hořčíku a vápníku. Doporučuje se pít během těhotenství, protože splňuje nutriční hodnotu. Pijte jeden nebo dva šálky denně.

Čaj z listů maliníku

Tento čaj můžete bezpečně pít až od druhého trimestru těhotenství. Tento čaj připravuje dělohu na porod a zabraňuje poporodnímu krvácení. Je zdrojem vápníku a hořčíku. Ve 24. týdnu těhotenství se doporučuje pít jeden šálek denně, ve 30. týdnu dva šálky denně a od 36. týdne tři šálky, které se mohou postupně navyšovat na 4 šálky denně s blížícím se 37. týdnem těhotenství.

těhotenstvíObecně se doporučuje pít tento čaj zhruba šest týdnů před porodem, univerzální rada však není. Dotazujte se v lékárně nebo se rovnou poraďte s lékařem, zda je pro vás tento čaj vhodný a hlavně od kdy a v jakém množství.

Pampeliškový čaj

Tento čaj je ideálním nápojem v pozdějších stádiích těhotenství, protože brání zadržování tekutin. Obsahuje vysoké množství draslíku a má mírné močopudné vlastnosti. Pampeliškový čaj je nejlepší kombinovat se směsí jiných čajů, protože má hořkou chuť podobající se trávě.

Mátový čaj

Mátový čaj je ideální pro relaxaci břišních svalů a na zklidnění žaludku. Používá se k úlevě od nevolnosti a zvracení, což je často přítomné v časné fázi těhotenství.

náhled

Rooibos čaj

Tento čaj je během těhotenství doporučován, protože neobsahuje kofein. Je složen z vápníku, hořčíku a velkého množství antioxidantů. Má také příznivý vliv na trávení, snižuje křeče a přebytek žaludeční kyseliny. Mohou ho pít i děti, když přidáte trochu mléka a med. Vlastní velmi příjemnou chuť.

Čaje, kterým je třeba se vyhnout

Podle jedné studie je spojen přímý vliv kofeinu na nízkou porodní hmotnost (matka konzumuje více, než 200 mg kofeinu). Tato studie uvádí, že se kofein rychle vstřebává a hladce vstupuje přes placentu k dítěti. Snižuje průtok krve placentou až o 25%! Enzym cytochrom P450 1A2, který je zodpovědný za zpracování kofeinu, v placentě a plodu chybí. Z tohoto důvodu byste se měli vyhnout čajům s vysokým obsahem kofeinu, když jste těhotná. Je to např. i černý a zelený čaj!

Kvůli rizikům vedlejších účinků je také potřeba nepít čaje s třezalkou, ženšenem, řebříčkem, lékořicí a složkou ephedra. Pozorně si čtěte etikety, těchto rostlin a složek je samozřejmě více!

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button