Zdraví

8 účinných přírodních projímadel, která pomáhají proti zácpě.

Zácpa je léčebně definována jako méně než tři stolice týdně a těžká zácpa je méně než týden.

To je obvykle způsobeno pomalým pohybem materiálu přes tlusté střevo.

Dvě poruchy omezené na tlusté střevo, které způsobují zácpu, jsou setrvačnost tlustého střeva a dysfunkce pánevního dna.

Existuje mnoho příčin zácpy, například léky, špatné stravovací návyky, diety s nízkým obsahem vlákniny, případné zneužití laxativ, hormonální poruchy, nemoci primárně z jiných částí těla, které také postihují střeva a vysoké hladiny estrogenu a progesteronu během těhotenství.

Naštěstí existuje několik potravin, které můžete jíst, které působí jako jemné, přirozené laxativa, která pomáhají trávení, bez strašidelných vedlejších účinků prodávaných laxativ.

Přírodní projímadla

1. Chia semínka

Velkým zdrojem rostlinných omega-3 mastných kyselin jsou semena chia, mají jemné laxativum. Stejně jako lněná semínka (o níž budeme hovořit níže), semena chia vytvářejí gelovitou konzistenci, když jsou namočené ve vodě, což může pomáhat při mazání střev a přispívat k podpoře pravidelnosti vyprazdňování. Tento typ vlákniny je vzdálený od populárních doplňků, které používají jako zdroj vlákniny nerozpustná vlákna, čímž vytvářejí hromadění ve střevech, což může skutečně problém ještě zhoršit. Namísto toho semena chia obsahují rozpustnou vlákninu, která je více viskózní, aby pomohla „pohybovat odpadem”.

Chia semena pomáhají promazat střeva, což je skvělé přirozené projímadlo.

Přidejte chia semena do své každodenní stravy tím, že například vytvoříte chia pudink (namočíte chia semena ve vodě nebo v mandlovém mléku a přidáte do jogurtu), přidání semen do smoothie, nebo do domácích džemů.

2. Aloe Vera

Aloe je pravděpodobně jedna z nejpopulárnějších léků pro okamžitý laxativní účinek. Na rozdíl od vlákniny, které trvá určitou dobu, než zastaví zácpu, nabízí aloe trochu rychlejší úlevu.

Kromě toho obsahuje aloe vera několik protizánětlivých vlastností, které pomáhají uklidnit zažívací tkáň, což může vést k lepšímu trávení jako celku.

Samozřejmě, ačkoli aloe je mistr na pohybujících se odpad, to stále nešetří příčinu souvislé zácpy. Pokud zjistíte, že používáte aloe pro své laxativní účinky, mohlo by to stát za to, abyste analyzovali vaši dietu a objevili skutečnou příčinu problému.

3. Lněné semínko

Vlákno v lněném semínku je podobné částicím chia ve své schopnosti vytvářet objem stolice a pomáhá zrychlit pohyb stolice přes tlusté střevo.

Ale to není všechno. Olejové a slídové složky lněného semene byly také studovány na schopnost působit jako přírodní laxativa tím, že přitahují vodu do střev a současně mazají tvrdé stolice. To je opravdu klíč k odstranění zácpy, neboť použití objemových vláken, jako je Metamucil, tento problém ještě více zhorší tím, že vytvoří větší objem ve vašich střevách, aniž by mu pomohl vyjít!

Lněná semínka pomáhají vytvářet objem stolice, a zároveň střeva promazávat,což pomáhá přirozeně zmírňovat zácpu.

Přidejte pár polévkových llžic čerstvě nadrceného lněného semínka do vašich denních lahůdek, jogurtu,polévek, kaší atd…

4. Sušené švestky

Téměř všichni slyšeli o tom, že drcené šťávy ze sušených švestek jsou pro zácpu naprosto ideální.

Doporučení zůstává silné, což ukazuje, že švestky (které jsou sušené švestky) jsou ještě účinnější při léčbě zácpy než doplňky psyllium, další oblíbená léčba zácpy. Jedna studie dokonce prohlásila, že vlákno nacházející se v sušených švestkách „zdvojnásobí“ frekvenci pohybu střev s 6 sušenými švestkami dvakrát denně denně.

S tím, co bylo řečeno, nezapomeňte zkusit jíst celé sušené švestky předtím, než se rozhodnete pro šťávu. To vám pomůže vyhnout se špičkám krevního cukru a také zaručíte, že získáte účinky vlákna také.

5. Probiotické potraviny

Vznik špatných bakterií ve střevě v důsledku vysoké, cukrové, zpracované stravy je recept na zažívací potíže, jako je zácpa.

Probiotické potraviny, jako je zelí, kimchi, kombucha a surový jogurt, obsahují prospěšné bakterie a enzymy, které pomáhají bojovat s touto špatnou bakterií. Zaměřte se na přidání alespoň jedné z těchto probiotických potravin k jídlu každý den, aby vaše trávení bylo pravidelné a v pořádku.

Například použijte kysané zelí jako chuťovou příchuť v salátech, nebo zkuste denně pít Kombuchu s jídlem.

6. Tmavě zelené listy

Jako je špenát, pampeliška obsahují nejen rozpustné a nerozpustné vlákno (prokázalo se, že zvyšují průchod odpadu přes tlusté střevo), ale také velké množství hořčíku. Hořčík je silný elektrolyt, který bohužel většina lidí má v těle nedostatečný. Mezi obrovským seznamem přínosů je hořčík zodpovědný za vtahování a zadržování vody ve střevech, což pomáhá změknutí stolice a zvyšuje jejich pohyblivost.

7.Jablka a jablečný jablečný mošt

Jedno jablko denně udržuje střeva v pohybu.Tento typ vlákniny, nazývaný pektin, je ve vodě rozpustná forma vlákniny, u které se prokázalo, že stimuluje pohyby střev a zvyšuje jejich frekvenci při pravidelném konzumaci. Dělá to tím, že zvyšuje „objem“ ve stolici a současně fermentuje mastné kyseliny s krátkým řetězcem, které stimulují a urychlují pohyb odpadu přes tlusté střevo. Pektin, který se nachází v jablečné šťávě a jablečném octu, pomáhá stimulovat pohyby střev. Výhody jablka tam nekončí. Kapalina sourozence jablka, jablečný ocet, je také užitečná pro léčbu a prevenci zácpy. Vedlejším produktem jablečné fermentace, která je bohatá na jablečný ocet, je kyselina octová, která pomáhá při normalizaci pH zažívacího systému a současně bojuje proti potenciálně škodlivým bakteriím. Oba tyto faktory jsou rozhodující, pokud jde o normalizaci trávicí funkce pro hladké, pravidelné pohyby střev.

Nezapomeňte si při nákupu skutečně zkontrolovat, zda se jedná o čistě přírodní produkt.

8. Káva

Ukázalo se, že váš ranní šálek kávy nejen probudí mozek, ale i vaše střeva. Káva obsahuje sloučeninu s názvem kyselina chlorogenová, která byla prokázána ve studiích, která stimuluje pohyb v tlustém střevě. Jako bonus obsahuje také množství antioxidantů, které mohou napomoci boji proti zánětu, což může pomáhat zmírnit podrážděné střevo. Jedna věc, kterou je třeba poznamenat: káva je podobná aloe v tom, že ano, může být použita k získání rychlého úleva od zácpy. Nicméně, to by nemělo být používáno nepřetržitě pro jeho laxativní účinky, aniž jste se přestali zabývat příčinou vaší zácpy.

Krása těchto přírodních doplňků spočívá v tom, že nejen pomáhají změknutí stolice, ale současně vyživují střevní výstelku a podporují budoucí zdraví střev. Zkuste přidat několik z nich do své každodenní stravy, a nezapomeňte na potraviny, které naopak zácpu zhoršují, což je běžné pečivo, bílá mouka, maso, uzeniny, hotové pokrmy atd.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button