PrevenceZdraví

Milovníci indických jídel čtěte: Šafrán zabraňuje makulární degeneraci!

Používáte šafrán? Skupinka lékařských odborníků z Itálie nalezla lék na oční vadu, která je způsobena stářím. Studie ukázala, že níže jmenovaná potravina může zastavit a zabránit ztrátě zraku. Makulární degenerace, které se lidé ve stáří obávají, a způsobuje v nejhorším případě až slepotu, se dá ovlivnit i konzervativně.

Makulární degenerace

Makula se nachází v centru oka a je zodpovědná za centrální část zorného pole. Obvykle se degeneruje ve stáří, ale není vyloučeno, že se nevyskytne i u mladších jedinců, když mají poškozen střed zorného pole. Příznaky makulární degenerace jsou spíše plíživé. Od zvlnění a rozmazání obrazu až po nevidomost. Makulární degenerace je závažné onemocnění, ke kterému přispívá i řada jiných očních vad, např. šedý zákal a glaukom. Toto onemocnění se také zhoršuje podrážděním očí, např. kouřem.

Zachraňte svůj zrak

Už jste někdy slyšeli o šafránu?

šafránŠafrán je koření zářivé oranžové barvy, které je používáno v mnoha indických pokrmech a jídlech. Šafrán snižuje problémy a vedlejší účinky spojené s vizí a zabraňuje dalším problémům s očima. Zřejmě je tato zpráva pozitivní pro milovníky indických jídel. Šafrán ochraňuje zrak, ale nezapomínejte i na surovinu, kterou známe všichni, je to mrkev.

Výzkum

V Itálii byl zjištěn zdravotní přínos šafránu, jakožto koření, které zlepšuje zrak a snižuje problémy se zrakem (makulární degenerací). Lidé, kteří se podíleli na této studii a konzumovali 20 mg šafránu denně po dobu tří měsíců, měli sítnici oka v daleko lepším stavu. Tomu, komu bylo podáváno „placebo“ neměl v porovnání s lidmi dostávajícími šafrán, tak dobré výsledky.

šafrán

Šafrán je velmi drahé koření

Šafrán je velmi drahé koření, ze kterého však můžete získat plno zdravotních výhod. Šafránové výživové doplňky jsou levnější, vyzkoušejte je.

Přírodní způsoby, jak udržet zdravé oči

Mango

šafránVěděli jste, že pokud budete jíst 3 porce manga každý den, můžete snížit šanci na získání makulární degenerace až o polovinu? Je to tak, protože mango obsahuje vitamín A, lutein a zeaxanthin. Vitamín A je nesmírně důležitý a prospěšný, pokud jde o zdraví očí. Lutein a zeaxantin jsou navíc extrémně účinné antioxidanty, které mohou chránit oči i proti škodlivým UV paprskům.

Všichni bychom měli pečovat o naše oči, protože bez nich nemůžeme nic dělat. Chraňte své oči před nemocemi jako je katarakta, diabetická retinopatie a makulární degenerace. Oči byste měli chránit přírodním způsobem, abyste se projevů různých nemocí vyvarovali nebo je alespoň oddálili.

Zde je seznam nejdůležitějších vitamínů, pokud jde o zdraví očí:

  • vitamín E
  • vitamín C
  • provitamín A
  • karotenoidy
  • bioflavonoidy
  • lykopen
  • lutein a zeaxantin

Nedostatek vitamínu A zvyšuje riziko šedého zákalu a makulární degeneraci. Lykopen snižuje riziko makulární degenerace a rakoviny. Konzumujte potraviny, které snižují riziko makulární degenerace a jiných očních problémů.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button