PrevenceRady a tipyZdraví

Účinky dehydratace na váš mozek

Voda je nezbytná pro správné fungování vašeho těla. Každá aktivita, které se zúčastníte (včetně hltání vašich oblíbených pořadů z pohodlí vaší pohovky), vás posouvá blíže k dehydrataci, pokud nedržíte krok s příjmem vody. Hydratace vás podporuje v každodenním životě. Váš metabolismus, trávení, energie a mnoho dalšího jsou přímo ovlivněny vaší hydratací. Věděli jste ale, že hydratace je také klíčovým faktorem ve fungování vašeho mozku?

Krátkodobá ztráta paměti

Máte pocit, že stále na věci zapomínáte? Bez vody může mít váš mozek potíže s ukládáním nových informací a jejich snadnou dostupností.

Špatný úsudek

Můžete se cítit nejistě, když činíte nezbytná rozhodnutí o důležitých věcech, a mohli byste skončit u rozhodnutí, kterých budete později litovat.

Nedostatek bdělosti

Pokud jste si někdy uvědomili, že po 30 minutách schůzky nevíte, co se děje, váš mozek může mít žízeň. Dehydratace ztěžuje přítomnost toho, co se děje kolem vás, a ve vážných případech může způsobit, že přijdete o významné události ve vašem životě.

zizen-lahev-voda

Ztráta motorické koordinace

Zakopáváte najednou o vlastní nohy? Vaši přátelé vám mohou říkat nemotorný, ale váš mozek by mohl volat po sklenici vody. Hydratace pomáhá vaší motorice. Bez ní můžete začít vidět účinky, jako je nemotornost (zakopnutí, klopýtnutí nebo pád), snížená koordinace ruka-oko nebo dokonce něco tak jednoduchého, jako je váš podpis.

Pomalá reakční doba

Může vám trvat déle, než zareagujete na to, co se děje kolem vás, což může být nebezpečné, když je třeba se rychle rozhodnout, například když řídíte auto a potřebujete zareagovat kvůli nebezpečí na silnici.

Když nebudete přijímat dostatek vody, uvidíte okamžité účinky a vaše tělo vám to řekne. Můžete pociťovat problémy na povrchu, jako je únava, bolesti hlavy a podrážděnost, které lze vyřešit vypěním několika sklenic vody. Protože se však mozek skládá převážně z vody, negativní účinky dehydratace na mozkové funkce přetrvávají déle poté, co jste rehydratovali. Voda dodává mozku energii k fungování, takže je nezbytné, abyste neustále hydratovali, abyste doplnili to, co jste během dne ztratili.

Zdroj obrázků: pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button