Rady a tipyZdraví

Jak si poradit se zácpou? Může vás překvapit i na dovolené

Zácpa a další problémy s trávením trápí mnoho z nás. Často je na vině stres, nesprávná strava, nedostatek pohybu či nedostatečný pitný režim. Zácpa nás dokáže pěkně potrápit také na cestách a dovolené , když mění prostředí. Nenechte se vystresovat a dbejte preventivně o to, aby se vám zácpa vyhnula. Jak si tedy poradit se zácpou již preventivně?

Tři základní pravidla

Tři nejúčinnější preventivní opatření, která platí pro zácpu, nejsou nijak složitá. Snažte se během dne dostatečně pít, a to zejména vodu, obohaťte jídelníček potraviny bohaté na vlákninu, viz kuskus, čerstvou zeleninu, ovoce, celozrnné produkty, luštěniny, a dopřejte si pravidelně pohyb. Díky tomu můžete zácpě předcházet preventivně a vyhnout se mnohdy příliš invazivním pomocníkům.

Vláknina a bílý jogurt?

Nezapomínejte také na to, že vaše střeva a trávicí trakt celkově musí být v dobré kondici. Ideální je pravidelná konzumace bílého jogurtu či jiných mléčných výrobků s obsahem probiotických bakterií. Pokud vás spolu se zácpou trápí také nadýmání, může vám pomoci fenykl a kmín, popřípadě užívání probiotik. Skvělým zdrojem vlákniny je však čerstvé ovoce a zelenina, i když byste se měli vyhnout konzumaci většího množství kořenové zeleniny, banánů, bílého pečiva a rýže, ty mohou trávení zpomalovat a činit trávicímu taktu obtíže. Lepší je ze stravy vyřadit pokrmy, které jsou pro trávení „těžké“. Snažte se vyhnout používání projímadel, ty vašemu trávicímu traktu jen škodí.

Klíčem k úspěchu je nerozpustná vláknina

Důležité je, abyste konzumovali nerozpustnou vláknu, která je obsažena v semínkách, oříšcích, celozrnné mouce, otrubách, ovoci a zelenině. Pokud jíte opravdu nezdravě a ovoce a zelenina u vás nejsou na denním pořádku, začínejte s konzumací nerozpustné vlákniny postupně, aby si trávicí trakt pomalu zvykal. Trápí-li vás zácpa, vyhněte se černému čaji, čokoládě či kakau.

Vsaďte na pohyb

Problémy se zácpou mají často osoby, které preferují sedavý způsob života, tedy sedí několik hodin v práci, poté v automobilu a nakonec doma u televize. Pohyb má totiž vliv na celkové zdraví organismu, prokrvení, pohyby střev a nejen na hubnutí. Pravidelný pohyb a cvičení pomáhá správnému průchodu potravy zažívacím traktem. Mnohdy postačí, když do svého režimu zahrnete pravidelné procházky, nemusíte hned podstupovat hodiny aerobiku. Chůze je ideálním prostředkem, jak se udržovat v dobré kondici i během těhotenství, kdy ženy často trpí zácpou.

Pozor na stres!

Častou příčinou zácpy však může být také stres, který je spojován s chronickou i akutní zácpou. Akutní zácpa bývá spojována se změnou stravy, prostředí, ale objevuje se i při horečkách. Například čeká-li nás dovolená, trpíme často stresem a změna prostředí mnohdy přináší i zácpu. Snažte se proto nezapomínat na pitný režim a dávku ovoce a zeleniny ve stravě.

Rychlá pomoc

Potrápí-li vás zácpa, vyzkoušejte si uvařit horký ovocný čaj, pomoci může i broskvový či švestkový kompot, sušené švestky, kysané mléko, bílý jogurt a dávka ovoce a zeleniny. Projímadlům se snažte spíše vyhýbat a v případě, že vás trápí zácpa dlouhodobě, neodkládejte návštěvu svého lékaře.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button