Zdraví

Kostival lékařský: Cenná bylinka, která pomůže od bolestí kloubů a svalů

Pro všechny, kteří se zajímají o bylinky a jejich účinky, je pravděpodobně kostival lékařský naprosto známou bylinou. Tato rostlina má totiž skvělé účinky a pomáhá při chronických bolestech. Bývá používán k léčbě zánětů a jako pomoc při bolestech pohybového aparátu. Máte už kostival lékařský doma? Pokud ne, seznamte se s jeho účinky na váš organismus, které vás pravděpodobně přesvědčí o zakoupení či nasbírání této bylinky. 

Zmírňuje bolesti svalů a kloubů

Kostival lékařský  je úžasná bylinka, na kterou dokážeme často zapomenout. Běžně ji však najdete na našich loukách či podél potoků. Její účinky jsou nesmírně silné a působí skvěle na mnohá onemocnění spojená s kloubním a pohybovým aparátem. Pokud vás trápí revma či revmatoidní artritida, měl by být kostival jistou součástí vaší domácnosti. Pomáhá od otoků kloubů a vzniku zánětu. Pokud vás trápí krevní výron, zánět kloubu, podvrknutý kotník či zhmožděniny, dopřejte si kostival.

Poruchy trávicího traktu

Kostival nepomáhá jen ve spojení s kloubním aparátem. Je účinným pomocníkem při poruchách trávení, krvácení žaludku a žaludečních vředech. Užívat by jej měli také lidé, kteří trpí dnou.

Účinný jako úleva od bolestí dolní části zad

Bolesti dolní části zad jsou běžné u lidí, které mají sedavý způsob života a nepravidelně cvičí. Kostival může přinést úlevu od této boleti. Pomoci vám může jak gel s kostivalem či bylinná koupel, která uvolní tělo a prohřeje záda

Snižuje bolestivost při artritidě

Nepříjemné onemocnění, které vzniká opotřebováním chrupavky a pojivové tkáně, to je artritida. Kosti se o sebe třou a přichází chronická bolest. Léky na artritidu mají však mnoho vedlejších účinků, jako například žaludeční vřede, zvýšené riziko infarktu či mrtvice, …. Jako vhodné se prokazuje použití kostivalové masti, která snižuje bolest spojenou s artritidou. Navíc nemá žádné vedlejší účinky. Pomoci vám mohou také esenciální oleje, jako například mátový olej, který pomáhá od bolesti.

Přírodní léčba fibromyalgie

Kostival přináší úlevu od bolestí kloubů a svalů. Fibromyalgie je porucha pohybového aparátu, především svalů. Doprovází ji bolestivé stavy, únava, poruchy spánku, bolesti hlavy, ztuhlost kloubů, atd. Pravidelné užívání kostivalu přináší pozitivní změny a úlevu od bolesti.

Zrychluje hojení ran

Kostival obsahuje složku zvanou alantoin, který napomáhá regeneraci kůže, spolu s kyselinou rosmarinovou a tříslovinami. Užíváním kostivalu se nejen lépe hojí rány, ale zlepšuje se také tvorba kolagenu.

Jakou část rostliny použít?

Z rostliny se užívá kořen, který slouží na přípravu čaje a kombinuje se s dalšími bylinkami. Připravit se z něj nechá také tinktura či obklady. Vnitřně je vhodné čaj z kostivalu užívat při problémech s trávicí soustavou. Použít se může z rostliny také list, který slouží jako obklad, přísada do koupele, která pomůže od bolestí kloubů, při dně a pomáhá prokrvení nohou. Užívat by si měli tuto koupel také lidé, kteří mají problémy s křečovými žílami. Z kostivalu se často připravuje také mast či chutné víno. Mast se vyrábí klasicky z kořenů kostivalu, které se nasekají a tepelně upraví spolu se sádlem. Vzniklá mast se uchovává v lednici a pomůže při bolestech kloubů a svalů. Kostivalové víno se připravuje také z kořene a je účinným lékem při onemocnění plic.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button