JídloPrevenceZdraví

Jaké ovoce a zelenina nejlépe hydratuje organismus

Během letních dnů, kdy přicházejí dny plné horkých teplot a slunečních paprsků potřebujeme především hydratovat organismus. K tomu poslouží samozřejmě obyčejná voda, ale i strava bohatá na ovoce a zeleninu hydrataci organismu preventivně podporuje. Jaké ovoce a zeleninu si však dopřát nejčastěji, aby byl organismus opravdu kvalitně hydratován?

Hydratace

Klíčem hydratace je preventivní zavodnění organismu s pomocí tekutin. Ideální je samozřejmě obyčejná voda. Vyhnout byste se měli tedy nápojům, které tělo dehydratují, jedná se například o kávu či černý čaj. Potřeba hydratace je přitom velmi individuální a odvíjí se od ročního období, fyzických dispozic člověka, aktivit, které za den vykonáváme, denní teplotě atd. Přesto byste měli na preventivní hydrataci organismu vždy myslet.

Příznaky dehydratace

Pokud váš příjem tekutin nebude takový, jaký by měl být, dostavuje se dehydratace organismu, která má mnoho příznaků. Jedná se především o suchá ústa, jazyk, lepící se rty, na kterých se objevuje bílý povlak. Dostavuje se pocit žízně, suchá pokožka, pocit únavy a malátnosti, moč je tmavší a nechybí ani bolest hlavy. Dlouhodobější dehydratace organismu se projevuje také zácpou. Dehydratace v kombinaci se slunečním zářením a fyzickou námahou může vézt až k úpalu. Mezi závažnější projevy dehydratace patří například zmatenost, nevolnost, celková slabost, nízký krevní tlak a šok. Dehydratace je pro tělo celkově nesmírně nezdravé jelikož zvyšuje riziko infekce močových cest, onemocnění srdce a cév, vzniku ledvinových a močových kamenů.

Hydratující ovoce a zelenina

Některé druhy ovoce a zeleniny jsou opravdu bohaté na obsah vody. Právě ty jsou ideální k letnímu konzumování, jelikož hydratujete nejen s pomocí tekutin přímo, ale i pomocí čerstvého ovoce a zeleniny bohatých na obsah vody.

Salátová okurka

Skvělým zdrojem vody je právě salátová okurka, která je ideální součástí letního jídelníčku. Obsahuje totiž až 95 % vody. Je také bohatá na obsah draslíku a dalších minerálů, které zabraňují letnímu otékání nohou. Jejich obsah kalorií je minimální, přitom skvěle zasytí. Na okurku byste v létě prostě neměli zapomínat.

Meloun

Hned dalším letním favoritem je vodní meloun, jehož obsah vody se pohybuje od 80-90 %, vždy záleží na daném kusu. Meloun je příjemně sladký, ale není nijak bohatý na kalorie. Je také skvělým zdrojem vitamínů A, B, C, betakarotenu a minerálních látek, jako draslík či hořčík. Obsahuje také zdraví přínosnou vlákninu, posiluje imunitní systém a detoxikuje. V létě si ho dopřejte třeba každý den.

Jahody

Jahody jsou v tomto období stále ještě skvělé a za dobrou cenu. I jahody mohou dosahovat obsahu až 90 % vody, přitom jsou skvělým zdrojem vitamínů A, B, C, E. Jahody jsou velmi zdravé, jelikož obsahují antokyany, mají příznivý vliv na nervový systém, zdraví mozku a zubů.

Healthy Strawberries Red Fruit Strawberry

Cuketa

Milujete cuketu? Dopřávejte si ji také v létě. Cuketa obsahuje vysoký podíl vody a je bohatá na lutein, který je velmi příznivý pro zdraví očí. Cuketa je bohatá na obsah vlákniny, která dobře zasytí, čímž podporuje hubnutí. Nechybí v ní ani obsah karotenu, vitamínů a minerálních látek, jako je hořčík, vápník, fosfor, železo a měď. Jedná se o nízkokalorickou potravinu a skvělého letního spojence. Cuketa je ideální při přípravě salátu či na grilování.

Rajčata

Ideálním letním spojencem jsou také rajčata. Přes léto chutnají dokonale a můžete je použít takřka do všech jídel. Rajčata jsou skvělá v salátu, na pečivo, do omáček, polévek, ale také s těstovinami. Rajčata obsahují kolem 90 % vody a jsou skvělým zdrojem vitamínů a minerálních látek. Dopřejte si je v létě pravidelně. Připravte si skvělý salát s balkánským sýrem, mozzarelou či fetou. Kvalitní rajčata jsou klíčem ke skvělé chuti a dobré hydrataci.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button