KrásaPrevenceRady a tipyZdraví

Éterické oleje pomáhají v boji proti akné

Akné je často myšleno jako kožní problém dospívajících, nicméně těmito problémy často mohou trpět lidé všech věkových kategorií. Tyto nevzhledné a někdy velmi bolestivé pupínky se objevují nejvíce v obličeji, na ramenou, krku nebo na zádech. Většina z nás v tomto případě sáhne pro chemické ošetření či léky na předpis. Tato léčba však může být zdlouhavá, někdy dokonce neúčinná a v neposlední řadě s sebou může přinášet i řadu vedlejších účinků.

Bylo prokázáno, že na tento problém s pletí mají pozitivní vliv některé esenciální oleje, jejichž účinky jsou známé již po staletí. A které z nich to jsou?

Tea tree olej

Tea tree olej je účinný díky svým antibakteriálním vlastnostem, o nichž je známo, že snižují zánět vedoucí k otokům kůže. Malé množství oleje pomáhá proti černým tečkám, blokuje mazové žlázy, dezinfikuje póry. Používat musíme 100% čistý olej, ne produkty, které tento olej obsahují. Smíchejte několik kapek oleje s čistící vodou a aplikujte pomocí kosmetických tamponků na postižená místa několikrát denně. Nechejte nějakou dobu působit. Můžete aplikovat i na noc. Máte – li citlivou pleť, přidejte do směsi lžičku olivového nebo kokosového oleje. Po použití  tea tree oleje můžete mít pokožku citlivější na UV záření, použijte proto, hlavně v letním období, opalovací krém.

Rozmarýnový olej

Rozmarýnový olej pochází ze Středomoří. Tato bylina byla v minulosti starověkými Řeky, Římany, Egypťany a Židy považována za posvátnou. V lidovém léčitelství se používá pro zlepšení paměti, zklidnění trávicího traktu či zmírnění bolestí svalů. Spouštěcím mechanismem pro tvorbu akné jsou zánětlivá poškození kožního mazu, což je ideální prostředí pro bakterie, které se usídlí v pórech. Toxiny ve stěnách jejich buněk dráždí kůži a vytváří se zánět. Rozmarýn, díky svým antiseptickým účinkům, sníží přebytečný maz na kůži a pomáhá hojit její zarudnutí. Použití je jednoduché, přidejte 3 – 4 kapky oleje do oleje kokosového nebo jojobového a směs vmasírujte do postiženého místa.

Levandulový olej

Levandulový olej je vhodný pro zvláště citlivou pokožku, neboť napomáhá při jejím zklidnění. Díky svým antioxidačním a antimikrobiálním vlastnostem snižuje výskyt tmavých skvrn a jizev způsobených akné. Také je dobře známo, že levandule pomáhat léčit stres, což je jedna z mnoha příčin vzniku akné. Existuje řada způsobů, jak levandulový olej používat. Pro snížení stresu můžete aplikovat několik kapek na zápěstí.  V boji proti akné jej aplikujte přím na postižené místo. Vytvořte si zvláčňující přípravek na pleť, kterýpoužijete dvakrát denně – smíchejte půl lžičky jojobového a mandlového oleje s několika kapkami levandule a vmasírujte do pokožky.

Éterický olej z bergamotu

Éterický olej z bergamotu nabízí silné antiseptické a antibakteriální vlastnosti a podporuje obnovu pokožky. Často bývá používán pro minimalizaci jizev způsobených akné. Smícháme 5 kapek 100% čistého neředěného bergamotového oleje se lžičkou oleje olovového, kokosového nebo jojobového.

Oreganový esenciální olej

Oreganový esenciální olej je považován za antimikrobiální a má antibakteriální a antiseptické účinky, což jsou účinné vlastnosti v boji proti akné. Tento olej by měl být používán jen ve velmi malém množství a ředěný jiným olejem (olivový, kokosový nebo jojobový). Smícháme 2 kapky oreganového oleje s jednou lžičkou výše jmenovaného a touto směsí otíráme postižená místa.

Upozornění na závěr: Při používání buďte velmi opatrní a vyhýbejte se kontaktu s očima.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button