JídloVitamínyZdraví

Co je to lutein a jak pomáhá našemu zdraví?

Lutein je běžnou součástí celé škály potravin, v těle má důležitou funkci a řadí se mezi látky, o kterých toho většina lidí příliš neví. Lze ho užívat i ve formě doplňků, které se doporučují zejména pro určité zdravotní stavy. Představíme si tuto sloučeninu blíže abyste věděli, proč je pro tělo tak důležitá.

Co je Lutein?

Lutein je druh karotenoidu, který se běžně vyskytuje mimo jiné v zelené listové zelenině a může mít širokou škálu účinků na vaše celkové zdraví. Přesněji řečeno, lutein je xantofyl a je často spojován se zdravím a funkcí oka. Lutein je často diskutován ve spojení se zeaxantinem, dalším karotenoidem, který v těle slouží podobným účelům. Jako karotenoid je lutein často zmiňován jako antioxidant, což znamená, že může zpomalit nebo zabránit účinkům volných radikálů. Tím, že brání chronickému zánětu a oxidativnímu stresu, pomáhá lutein zastavit výskyt chronického onemocnění.

chemická struktura luteinu

Lutein úzce souvisí s vitaminem A a beta-karotenem a často se vyskytuje v potravinách, které jsou na tyto sloučeniny podobně bohaté. Tento karotenoid je rozhodně považován za bezpečný a je jedním z nejsilnějších antioxidantů, které přijímáme prostřednictvím naší stravy. Pokud jde o dávkování, většina odborníků nedoporučuje suplementaci více než 10 miligramů denně. Jak již bylo zmíněno, lutein se nachází v mnoha zdravých potravinách, které by již měly být součástí zdravé výživy, proto by další suplementace měla být prováděna pouze na doporučení lékaře.

Výhody luteinu

Mezi nejvýznamnější výhody luteinu patří následující:

Zdravý zrak

Většina lidí si okamžitě spojí lutein se zdravím zraku spolu se zeaxanthinem. Nejvyšší koncentrace tohoto antioxidantu se nachází v sítnici a je dobře známo, že může pomoci předcházet makulární degeneraci, která je jednou z hlavních příčin slepoty, jak stárneme. Kromě toho může odvrátit nástup šedého zákalu a pomůže vám udržet váš zrak v dobré kondici déle.

Péče o kůži

Tento karotenoid je antioxidant, což znamená, že může pomoci tělu vyhledat a neutralizovat volné radikály dříve, než mohou způsobit poškození, včetně pokožky . Pravidelná konzumace potravin s luteinem znamená méně vrásek a stařeckých skvrn a celkově mladší vzhled pleti.

Protirakovinný potenciál

Suplementace tímto antioxidantem může mít dopad na rakovinu děložního čípku, stejně jako rakovinu plic a prostaty, avšak chybí vědecké důkazy podporující toto tvrzení. Podle Memorial Sloan Kettering Cancer Center může dieta obsahující potraviny bohaté na lutein pomoci snížit riziko rakoviny. Nedávný výzkum Texas Tech University Health Sciences Center naznačuje, že lutein může působit jako slibná alternativa proti rakovině prsu. Lutein také pomáhá snížit riziko rakoviny tlustého střeva, slinivky břišní, hlavy a krku a jícnu.

Kardiovaskulární choroby

Správné množství tohoto antioxidantu v těle je spojeno se snížením hladiny cholesterolu a snížením rizika městnavého srdečního selhání, protože může pomoci udržovat integritu vašich krevních cév a tepen.

Kognitivní funkce

Stejně jako mnoho jiných antioxidantů může lutein pomoci minimalizovat chronický zánět a oxidační stres, včetně nervových drah, což může zabránit rozvoji neurodegenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova choroba.

Potravinové zdroje luteinu

Pokud chcete zajistit, že budete mít dostatek této sloučeniny ve vaší každodenní stravě, nezapomeňte zvýšit příjem potravin, jako jsou:

  • Kapusta
  • Tuřín
  • Špenát
  • Brokolice
  • Růžičková kapusta
  • Pomeranče
  • Papája
  • Kukuřice
  • Vejce

Obecně lze říci, že potraviny, které obsahují tento karotenoid, jsou pro vás obecně považovány za zdravé a měly by být již součástí vašeho jídelníčku. V závislosti na vašem zdravotním stavu nebo na doporučeních vašeho lékaře můžete také doplnit svou stravu luteinovými doplňky. Tyto doplňky by obvykle neměly být konzumovány více než 10 miligramech denně.

Potravin s luteinem je celá řada

Lutein vedlejší účinky

Navzdory mnoha výhodám tohoto antioxidantu existují některé vedlejší účinky, které je třeba vzít v úvahu, jako jsou komplikace s těhotenstvím a cystická fibróza.

Těhotenství: Obecně se považuje za bezpečné jíst během těhotenství jakékoli potraviny, které obsahují tento karotenoid, ve skutečnosti je to dokonce podporováno kvůli mnoha zdravotním přínosům, které tyto potraviny mají. Není však známo, jak může suplementace vysokými koncentracemi této sloučeniny ovlivnit těhotenství. Proto se nedoporučuje užívat doplňky během těhotenství nebo kojení.

Cystická fibróza: Některé studie ukázaly, že lidé trpící cystickou fibrózou nejsou schopni tuto sloučeninu správně vychytávat z těla. Kromě toho může suplementace tímto karotenoidem ještě zhoršit neschopnost těla absorbovat antioxidant.

Zdroj obrázků: Autor článku, eo.wikipedia.org/wiki/Dosiero:Lutein_2D.png, Pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button