Dům a zahradaRady a tipy

Objevili jste mšice ve vaší zahradě? Jak na ně, abyste nepřišli o celou úrodu

Mšice jsou nevítaným hostem na každé zahradě, bohužel se jedná o nejčastějšího škůdce, který dokáže způsobit velké škody a ohrozit celou úrodu. Tento drobný polokřídlý hmyz se živí sáním rostlinných šťáv, čímž ničí rostliny na vaší zahradě. Jak se proti mšicím můžete preventivně bránit a jak si s nimi poradit, když už na vaší zahradě řádí?

Nezvaný host

Mšicí je celosvětově známých na 3000 druhů, přičemž jen ve střední Evropě jich žije na 850. Mšice jsou velké 4-6 mm a škodí sáním na podzemních i nadzemních částech rostliny. Sání následně způsobuje kadeření listů, jejich svinování a zvláštní zabarvení. Celkově omezují rostlinu v jejím růstu, až jej zcela zastaví. Mšice jsou přitom tak drobné, že si jich na první pohled nevšimneme, až po čase, kdy má rostlina již zkrabatělé listy, popřípadě se na ní vyskytují také mravenci. Mšice mohou mít barvu zelenou i černou.

Napadají celou zahradu

Co se týká druhů mšic, nejčastěji se v našich končinách potýkáme se mšicí zelnou, která napadá především zelí, kedlubny a další druhy zeleniny, mšicí řešetlákovou, chmelovou či tzv. vlnatku krvavou, která napadá i ovocné stromy. Mšice se totiž nepouští jen do zeleniny, ale neuchrání se před nimi ani okrasné rostliny, dřeviny, a dokonce pokojové rostliny. I do těch se mšice mohou pustit. Mšice tak opravdu umí napadnout celou zahradu a poničit úrodu plošně.

Bojujte už preventivně

Důležité je v tomto případě myslet již na prevenci, abyste riziko výskytu mšic snížili na minimum. Prvním bodem je jistě to, že se budete snažit vést zahradu tak, aby se v ní dobře dařilo slunéčkům, škvorům, pestřenkám, zlatoočkám a ptákům, to znamená zahradu, která poskytne dostatek úkrytů a nebude tvořena jen rozlehlým trávníkem. Prevence však začíná již na podzim a na jaře. Nutné je dobře zrýt půdu, aby došlo ke zničení přezimujících larev a kukel. Podobně byste se měli postarat o likvidaci spadaného listí, do kterého se mšice pustili.

Klíčové je také dbát na dobrou výživu rostlin. Rostliny v dobré kondici totiž škůdci a choroby napadají o dost méně než rostliny oslabené. Pokud už mšice na rostlině najdete, a je opravdu velmi napadena, můžete ji zcela utrhnout. Rostlinu však nevyhazujte na kompost, raději ji spalte. Nezapomeňte rostliny pravidelně kontrolovat, a to především zadní části listů.

Rostliny, které mšicím nevoní

Existují rostliny, které mšicím doslova nevoní. Tím, že je na své zahradě vysadíte, můžete eliminovat riziko jejich výskytu. Jedná se například o aromatické druhy rostlin, jako je bazalka, tymián, saturejka, afrikán, máta, pažitka, heřmánek, ale česnek či levandule.

Bez chemie

Na mšice samozřejmě velmi dobře platí chemický postřik, který však přináší řadu zdravotních rizik a při aplikaci s ním musíte manipulovat velmi opatrně. Druhou možnost je zvolit přírodní varianty postřiků. Pomoci mohou i postřiky na bázi olejů, které nijak neničí životní prostředí a zdraví přirozených nepřátel mšic, jako jsou například berušky.

Skvělou volbou jsou však domácí postřiky z bylin, jako je kopřiva, pelyněk, vratič, kostival či kapradí. Použít však můžete postřik z rozdrceného česneku či výluhu ze skořice a hřebíčku. Účinným je také postřik z tabáku, který si můžete vyrobit ze 150 g tabáku a tří litrů vody. Stačí jej asi hodinu povařit, nechat vychladit a aplikovat na rostliny. Lze jej podle potřeby ještě naředit. Postřik se aplikuje přímo na místa postižená mšicemi, tedy hlavně na listy a stonky.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button