Prevence

Tomel – zdraví z tropů

Tomel je exotické ovoce, které je nejen sladké a chutné, ale také má celou řadu zdravotních výhod. Původem pochází z Číny, odkud se rozšířilo po celém světě. Je používáno již tisíce let celou řadou různých kultur.

Plody se dají konzumovat čerstvé, vařené nebo sušené. Pokud je plně zralé, dužina se dá vydloubnout lžící.

Nutriční hodnoty

Plody obsahují velké množství minerálů (mangan, měď, hořčík, draslík, fosfor), vitamínů (A, C, E, B6), vlákninu a některé méně obvyklé organické sloučeniny (katechiny, betulinová kyselina, karotenoidy).

Zdravotní výhody

Plody poskytují celou řadu zdravotních výhod – podporují zdraví očí, snižují známky stárnutí, zlepšují trávení, posilují imunitní systém, snižují hladinu cholesterolu, zvyšují metabolismus, posilují kosti, upravují krevní tlak, působí jako prevence proti některým typům rakoviny, podporují hubnutí nebo třeba snižují zánět.

Imunitní systém

Obsahuje velké množství kyseliny askorbové (vitamín C), která stimuluje imunitní systém a zvyšuje produkci bílých krvinek, které jsou primární linií obrany těla proti mikrobiálním, virovým a plísňovým infekcím.

Trávení

Stejně jako většina druhů ovoce, i tomel obsahuje velké množství vlákniny, která stimuluje peristaltické pohyby střev, zvyšuje sekreci žaludečních a trávicích šťáv a zmírňuje příznaky zácpy. Může také působit jako podpůrný prostředek v prevenci rakoviny tlustého střeva.

Krevní tlak

Draslík, který je v ovoci obsažený, působí jako vazodilatátor – snižuje krevní tlak. Nízký krevní tlak snižuje napětí na kardiovaskulární systém a zabraňuje různým srdečním chorobám.

Metabolické aktivity

B-komlex vitamínů (pyridoxin, kyselina listová, thiamin) je podstatnou součástí různých enzymatických procesů a metabolickcých funkcí v celém těle.

POZOR: Vzhledem k tomu, že tomel podporuje snižování krevního tlaku, neměli by jej ve větším množství konzumovat lidé, kteří mají nízký tlak.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button