Babské radyPrevencePřírodní léčba

Hluchavka bílá: Proč se vydat na její sběr?

Květen je ideálním obdobím nejen na sběr kopřiv či kontryhelu. Vydat se můžete i na sběr hluchavky, kterou potkáte téměř na každém rohu. Hluchavka připomíná kopřivu, která je však obohacena o bílá kvítka. Právě ty se z hluchavky sbírají.

Hluchavka bílá

Vydejte se do okolní přírody na sběr hluchavky bílé. Vybírejte si pro sběr místa, která jsou vzdálenější od civilizace. Z hluchavky se sbírají pouze samotné květy, a to nejlépe hned na počátku kvetení. Květy se suší ve stínu, ideální je větraná půda. Teploty v místnosti nesmí přesáhnout čtyřiceti stupňů Celsia. Po usušení by měly být květy stále bílou barvu. Při sušení tak buďte opatrní, jelikož květy hluchavek snadno navlhnou, poté se zbarvují do hnědé barvy a jsou již nepoužitelné. Dále nasušená kvítka skladujte v tmavé nádobě či utěsněné plechovce.

Přírodní pomocník

Hluchavka pomůže s řadou obtíží. Jedná se například o menstruační potíže, posiluje dělohu, léčí záněty vaječníků a jiné gynekologické záněty. Pomáhá také při nespavosti, podporuje správné trávení, ale hodit se vám bude i při problémech s dýchacími cestami. Odvar z hluchavky se může používat vnější cestou, přičemž pomáhá léčit spáleniny a dezinfikuje rány. Účinky odvaru z hluchavky jsou mírně svíravé, močopudné, ale působí protizánětlivě a uklidňuje. Je velmi důležitou rostlinou pro všechny ženy, které mají gynekologické obtíže. Hluchavka se vám však bude hodit i při zánětu žaludku, nadýmání či zánětu horních cest dýchacích. Připravit si z hluchavky můžete i sedací koupel, která pomůže při hemeroidech, svrašťování ledvin či křečových stazích dělohy.

Připravte si čaj

Z hluchavky si můžete připravit čaj, popřípadě ji kombinovat s dalšími bylinami. Hluchavkový čaj pomůže na kašel, při problémech s trávením či ženskými problémy, upravuje menstruaci. Stačí dvě až tři lžičky květů zalít vroucí vodou. Sedací koupel si připravujte z dvaceti až třiceti celých hluchavek. To vydá asi na 3 litry nálevu.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button