JídloOstatníPrevence

Nejlepší zdroj vitamínu C v chladných měsících? Kiwi

Období chřipek a nachlazení nelze překvapit lépe než pravidelným příjmem vyšších dávek vitamínu C a pokud ho má být dostatečné množství, je vhodné sáhnout po chlupatém ovoci, které zná snad každý.

Podle názoru některých expertů na zdravou výživu patří kiwi k nejvíce nedoceněným léčebným potravinám. Všeobecně je známo, že obsahuje hlavně vitamín C, ale významný je také obsah široké škály antioxidantů a fytonutrientů, které bojují s různými chorobami. Například v jogínské nutriční terapii se kiwi předepisuje jako pomoc v boji s rakovinou a srdečními onemocněními.

Co je kiwi?

kiwi-1402832_960_720Je to ovoce popínavých dřevin rodu aktinidie, pocházejících z Číny. Plody se velikostí a tvarem podobají slepičímu vejci, slupka je hnědá a chlupatá, dužina je obvykle zelené barvy. Stromky a keře kiwi bohatě plodí a z jednoho stromku lze sklidit až 200 kg plodů. Z původní domoviny v Číně se pěstování kiwi rozšířilo do Japonska a posléze na Nový Zéland, který je dnes největším vývozcem tohoto ovoce. V Evropě se kiwi daří hlavně v Itálii. Odolné odrůdy se ujaly i v Česku a proto vzrostla obliba pěstování kiwi i na českých zahradách.

Význam kiwi pro zdraví

Kiwi je právem považováno za nutričně nejkoncentrovanější ovoce ze všech. Za ním se v hodnocení umístila papája, dále mango a pomeranč. Kiwi má nejvyšší obsah vitamínu C a také je dobrým zdrojem hořčíku a vlákniny. Studie prokázaly schopnost kiwi chránit lidský organismus před buněčným poškozením a stimulovat buněčnou obnovu v případě již vzniklého poškození.

Dalším zjištěním je, že kiwi podporuje zdraví srdce, jelikož ředí krev, a to bez vedlejších účinků aspirinu, který někteří lidé pro tyto účely denně užívají. Aspirin může při pravidelném užívání způsobovat drobné prasklinky ve střevní stěně. Tyto příznaky byly u kiwi naprosto vyloučeny.

Konzumace kiwi

Pokud se konzumuje v čerstvém stavu, je prospěšný zejména bohatý obsah vitamínu C, který má prokazatelný pozitivní účinek při ochraně před respiračními symptomy spojenými s astmatem a pomáhá zmírnit sípání u dětí. Mezi ostatním ovocem nemá kiwi co do obsahu vitamínu C konkurenci.

Kiwi je také vynikající přísadou do čerstvých ovocných šťáv. Pokud se odšťavní i se slupkou a semínky, získáte i zdraví prospěšné enzymy. Vynikající jsou také džemy vyrobené z kiwi, nebo meruňkové a jiné džemy, ve kterých je výrazný podíl kiwi.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button