Ostatní

Chutnají vám e-cigarety? Dejte pozor na váš příjem nikotinu

Vyjádření redakce k článku: „E-cigareta obsahuje 10x více rakovinotvorných látek než běžná cigareta“.

Zdrojový článek opírající se o studii s výše vypsaným výsledkem nepodložil dostatečné důkazy pro existenci takové studie, a tak jsme náš text poupravili. Omlouváme se a doufáme, že jsme nepoškodili vaší důvěru v náš portál.

Věříte, že s pomocí e-cigarety bude váš život lepší a vy zdravější? E-cigarety pomohly mnoha kuřákům zbavit se závislosti na klasických cigaretách, stále se však jedná o zdroj látek, které mají na náš organismus znatelný vliv.

Výzkum e-cigaret

E-cigareta, neboli elektronická cigareta, má mnoha kuřákům nahradit jejich závislost na běžných tabákových výrobcích. Volí ji především kuřáci, kteří chtějí mít stále dostatečný příjem nikotinu, ale chtějí zvolit zdravější variantu kouření. Můžeme říct, že elektronická cigareta je o něco málo ohleduplnější k vašemu zdraví, ale často nevede k úplnému nekuřáctví. Podle některých výzkumů dokonce i e-cigarety produkují karcinogeny, který škodí zdraví.

Elektronická cigaretaelectronic-cigarettes-1387647695FRV

Tento druh cigarety byl vyvinut v Číně v roce 2006. V České republice se e-cigarety prodávají již několik let, ale v mnoha zemích světa zůstává e-cigareta zakázána. Elektronická cigareta obsahuje náplň, která je stále chemickou sloučeninou, to je důležité si uvědomit. Na druhou stranu, když kouříte e-cigaretu, vzniká pára, potlačuje škodlivý dehet a je levnější než běžnější cigareta.

Škodlivost nikotinu

Elektronická cigareta vás tedy zbaví některých škodlivin, ale stále udržuje vaši závislost na nikotinu. Navíc e-cigareta vydrží déle než běžná cigareta, kterou vykouříte do 5 minut. Můžete tedy tímto způsobem kouřit až hodinu. Může se vám klidně stát, že pokud si zapomenete hlídat čas kouření, můžete se nikotinem předávkovat. Tímto způsobem si přivodíte leda zažívací problémy, bolest hlavy a křeče. Způsobíte si stejnou závislost na nikotinu jako s běžnou cigaretou a pokud se někdy vrátíte ke kouření běžných cigaret, nebude vám jich stačit pět denně, ale vykouříte celou krabičku.

24 komentářů

 • Dobrý den. Můžete mi prosím zaslat odkaz na výzkum, že kterého vycházíte? Stále se mi totiž nechce věřit, že vapuji formaldehid, kyselinu mléčnou (pokud si ji tedy do liquidu neliji sám), otravuji se nikotynem a ecigareta mi vydrží jen hodinu nabitá. Článek se mi zdá dosti zavádějící. Dekuji

   • Odkaz je na ten samý článek, akorát je to v jiném jazyce. Asi každého zajímá výzkum který dělala nějaká solidní laboratoř. A ne článek který napsal někdo z akcionářů tabákové fabriky.

  • Dobrý den,

   článek odkazuje na http://www.yourstylishlife.com/, ti zase odkazují na http://www.stethnews.com/, což stále není provedená studie. Tam zdroj autoři neuvedli (nebo jsem nenašel odkaz). V komentářích však odkazují na tuto studii: http://m.ntr.oxfordjournals.org/content/16/10/1319.full.pdf, která byla provedena už na konci roku 2013. Publikaci jsem nečetl, ale závěry se mi nezdají (o „10x více rakovinotvorných látek“ se v publikaci nepíše), navíc i tyto publikace jsou často vytvořeny stylem „máme data, pojďme je interpretovat tak, aby nám vyšel tento výsledek“, jinak řečeno, první stanovíme hypotézu a pak se pokusíme ohnout data tak, abychom ji potvrdili. Pokud jde o zdraví, je to bohužel velmi běžná praxe. Proto bych těmto studiím nevěnoval velkou pozornost, dokud se neobjeví alespoň tři se stejným výsledkem, pokud by totiž výsledky studie byly správně interpretované, neměl by být problém je reprodukovat v jiné studii (a toho by se někdo chytil). Takže za mě ignorovat, článek, který cituje jiný článek si nezaslouží žádnou pozornost.

 • Kde máte těch „10x víc rakovinotvorných látek“ ? A o jaký výzkum tento článek opíráte ?

 • Váš článek, stejně jako uvedené zdroje pod ním, není věrohodný. Nebezpečí elektronických cigaret se týká pouze a pouze tabákových lobby, kterým se rapidně snižují zisky. Seriozní studie doposud vyzněly pro e-cigarety příznivě. Pokud konzument používá liquidy s průměrnou koncentrací 3 – 18 mg nikotinu, „kouření“ je zcela bezpečné a nekarciogení.
  Jaromila

 • Nezlobte se, ale článek je svou svou informační úrovní tak na úrovni Blesku nebo podobných bulvárních plátků. Titulek obsahuje tvrzení , které posléze není ani v obsahu článku. Pokud by článek měl vypadat alespoň trochu hodnověrně, bylo by namístě odkázat na nějaký seriozní zdroj, hodnověrnou studii, o které se vaše bombastické tvrzení opírá. Zdroj, který uvádíte, je právě tak na úrovni toho Blesku a ani on neobsahuje žádné odkazy, kterými lze jejich tvrzení doložit, v podstatě je jen přeložen. Ano, i takhle se dá psát o zdraví :-(.

 • Ještě dám odkaz, který vrhá trochu jiné světlo na vyznění vašeho článku – http://www.ecigarette-research.com/web/index.php/2013-04-07-09-50-07/2014/188-frm-jp. Je to reakce na výzkum prof. Kunugity, která s ním byla konzultována a která naopak uvádí, že obsah formaldehydu v elektronické cigaretě je 6x menší než v klasické cigaretě. Možná by nebylo od věci, kdybyste v rámci objektivity uveřejnili i překlad tohoto článku ;-).

 • Nevidím nic o co by se vaše tvrzení opíralo, zveřejňujte relevantní informace, nebo raději nepište nic pokud nejste v dané věci odborník. Váš článek nemá nikde žádné odvolání na konkrétni studii.

 • http://ceskozdrave.cz/fakta-o-e-cigaretach-ktera-jste-urcite-netusili/

  v jednom odstavci se praví…. je neexistující studie, která by potvrzovala bezpečnost či jakékoli pozitivní účinky e-cigaret. Elektronická cigareta obsahuje méně škodlivých látek než klasický tabákový kouř. Neobsahuje např. kysličník uhelnatý, dehet a další sloučeniny.
  Nevěřím že je 10x škodlivější,myslím že více škodlivé je dýchat ve velkoměstě

 • https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_additives_in_cigarettes
  Běžná cigareta obsahuje okolo 600 přídavných látek. Jejich spalováním vzniká až 4000 sloučenin. 69 z nich jsou karcinogenní. Kde je prosím těch 690 karcinogenních látek obsažených v e-cigaretě?

  Pokud se chcete opřít o skutečný zdroj, opírejte se zde:
  http://ntr.oxfordjournals.org/content/early/2014/05/14/ntr.ntu078.full
  Spalováním liquidů se produkují zejména dvě karcinogenní látky, v množstvím mnohonásobně menším než v běžných cigaretách.

 • Děkuji za upravení článku. Jinak z vlástní zkušenosti i zkušenosti mého okolí e-cigareta opravdu spíše vede ke snižování nikotinu. Já začínal na 12mg/ml a přešel na parostroj, který si vyžádal snížení na 3mg a po půl roce tam mám 1mg. Ale je zase pravdou, že přestat s e-cigaretou už ani nechci, protože mě to prostě baví a chutná mi to – je to neskutečnej relax po práci 🙂

 • Je to blbost, kouřím elektronku už 5 a 1/2 roku, nesmrdím sobě ani svému okolí, lépe se mi dýchá a i čich je mnohem lepší než když jsem bafal klasické cigarety. A co se týče zdravý, elektronka je na to m podstatně lépe alespoň co jsem se pídil. Je to jen blamáž tabákového průmyslu.

 • Chtěl bych se přihlásit jako testovací uživatel a publicista pro F adresu 4esko zdravě pro oblast elektronických cigaret a testování a vlastní zásadně levnější výroba e-liquidů z bází a příchutí.

 • Tabákové koncerny si zaplatí pár pisálků aby psali blbosti. Kouřením e-cigaret jim totiž klesá příjem peněz a aby o ně nepřišli, jsou ochotní udělat vše. Já je kouřím 4,5 roků, cítím se o mnoho lépe včetně dýchání, nikomu to nevadí a je to podstatně levnější. Volba ale záleží na samotném kuřákovi. Hezké dny všem!

 • Taky mohu potvrdit, že s e-cigaretou je dýchání mnohem lepší. Okolí je také spokojenější, když jim nekouřím pod nos a o ceně se ani bavit nebudu, každý kdo umí počítat si dokáže vypočítat kolik ušetří.

 • Já jsem taky začínal na vysokém obsahu nikotinu, cigaretu jsem kouřil o něco déle než normální, ale určitě jsem nepocítil příznaky otravy nebo něco podobného.. Vapour 2, kterou teď kouřím, má bezpečnostní prvek proti otrávení nikotinem, ale ještě nikdy ho nebylo potřeba. Kuřáci ví sami, kolik čeho můžou a co jim udělá dobře. Já jsem začínal na 1,8 % nikotinu a teď mám 1,2 a 0,6 %, střídám je, podle toho, jak mám chuť.

Zanechte komentář

error: