Krása Prevence

Co jste o avivážích a změkčovadlech prádla nevěděli

Napsáno od Jana Novotná

Používáte aviváže? V drtivé většině odpovíte „ano“, protože krásně voní a zjemňují prádlo. Dalším případem jsou i změkčovadla, ale pozor byste si měli dávat na obojí. Zřejmě budete zklamaní, protože řada z nich je velmi drahá a navíc obsahuje toxické chemikálie, čímž se nikdo nechlubí. Na konci článku najdete stručný výpis škodlivin, které se v aviváži a změkčovadlech nachází.

První věc, kterou musíte udělat – přestat věřit reklamám!

změkčovadlaDost často vám u aviváží představují obraz pohodlí, sladkých i svěžích vůní, ale seznam látek vám zůstává utajen. Ohrožené jsou také vaše děti, řada změkčovadel totiž může způsobovat celou řadu zdravotních problémů. Změkčovadla tkanin jsou tvořena chemickými látkami zhoubného charakteru s pozlátkem výrazné vůně. Tyto vonné chemikálie se z oděvu velmi těžko odstraňují, protože jsou navrženy tak, aby na tkaninách ulpívaly. Jsou to vlastně jakási vonná substantiva, která se uvolňují při určité teplotě, vlhkosti a zachování dalších podmínek.

Zde máte seznam nejčastějších toxických chemikálií nalezených v avivážích:

změkčovadlaAlfaterpineol – nebezpečná toxická chemikálie, která může způsobovat mnoho zdravotních problémů jako jsou závratě, bolesti hlavy, bolesti krku a páteře, hlad, ztráta paměti, necitlivost v obličeji atd.

Benzyl acetát – toxická látka dávána do souvislosti s rakovinou slinivky břišní. Její stoupající páry mohou dráždit oči a dýchací cesty. Mnoho z těchto látek je také absorbováno kůží.

Benzylalkohol – stojí za příčinou poruch centrálního nervového systému, bolestí hlavy, nevolností, zvracení, závratí a dramatického poklesu krevního tlaku.

Chloroform – chloroform je silný karcinogenní neurotoxin, který vás ohrožuje vznikem těchto potíží: ztráta vědomí, nevolnost, bolesti hlavy, zvracení nebo závratě a ospalost.

Linalool – linalool je známé narkotikum způsobující respirační problémy spojené se ztrátou svalové koordinace

O autorovi

Jana Novotná

5 komentářů

    • Hodně kvalitní? To znamená co? Že tam ty škodliviny nejsou? Taky jezdim nakupovat do Německa, ale díky této stránce aviváž už používat nebudu..

      • Od roku 2007 používam Euronu by Cerny nebo Vaši Dedru (na striedačku dle nálady). Prášky aj aviváže. Vše je pre mojho syna atopika naprosto OK! A aviváže práve neobsahujú tie bordely, čo tie obchodné, sú o niečom úplne inom, ale výsledok na prádle nádhera. Ale stále bude mnoho ľudí, čo „jedou“ v komerci a na druhej strane potom riešia u niektorých firiem certifikáty Eco len preto, aby poryli na diskusii – a doma majú to, čo by pre svoje zdravie mať nemali:-) Toť moj letitý pohľad na vec. A ne, nie som „šílená“ prodejkyně, beriem to HLAVNE PRE SEBA.

  • Nejlepší jsou od Ecover,sice je to dražší záležitost,ale vyplatí se,aspon kvůli dětem,jinak Eurona není az tak bez poskvrny,alespon z toho co jsem slyšela.

Zanechte komentář

error: