JídloKrásaZdraví

Způsobuje příliš mnoho mrkve fakt, že se vám pokožka zbarví do oranžova?

Chcete být zdraví a konzumujete hodně mrkve? Pozor na to, jednoho dne se třeba stane, že se při pohledu do zrcadla zděsíte. Vaše pokožka bude mít nádech do oranžova!

Mrkev a jiné oranžové ovoce včetně zeleniny jsou bohaté na pigment, též známý jako beta – karoten. Jestliže se tedy domníváte, že zdrojem je pouze mrkev, mýlíte se. Jsou to třeba i tolik oblíbené batáty, v menší míře také špenát, meloun a meruňky.

Co je vlastně beta-karoten?

Beta-karoten je látka zvaná karotenoid – jeden ze skupiny rostlinných pigmentů mající antioxidační i jiné účinky.

Normální hladina vitamínu A je klíčem k dobrému zraku, silné imunitě a celkovému zdraví.

Co se však stane, když ho tělo nedostatečně zpracuje, protože ho má najednou nadbytek?

Specializovaný proces přeměny

U lidí se tento pigment přeměňuje na vitamín A specializovanými buňkami v tenkém střevě. Při konzumaci vysokých hladin beta-karotenu se všechny pigmenty nepřevedou na vitamín A.

Část z nich cirkuluje v krevním řečišti. Když jsou tyto vysoké hladiny po určitou dobu udržovány, může pokožka vlastnit oranžový odstín, což je stav zvaný – karotenemie.

Milovníci zdravé výživy, tak možná nevěřícně kroutí hlavou, ale když si připravujete ovocné a zeleninové šťávy, nedělejte to bez rozmyslu. Určitě se nic nestane, když mrkev pro jednou vynecháte!

Jak se karotenemie projeví?

Karoteinemie se často objevuje na dlaních a chodidlech a běžně se také vyskytuje na nose. Tento stav není neobvyklý u kojenců a batolat, kteří si rády dopřávají mrkev nebo sladké brambory.

I když se karoteinemie může tvářit a vypadat jako žloutenka, je tu jeden obecný rozdíl – neovlivňuje výslednou barvu očního bělma a je považována za neškodnou. Naštěstí zbarvení kůže vybledne, když se začnete stravovat jinak a hladiny beta-karotenu v krvi poklesnou.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button