Jídlo

Dopřejte si ořechy každý den! Povíme vám proč

Spousta z nás konzumuje ořechy, které jsou smažené, solené či obalené v čokoládě. Vyměňte tuto nezdravou variantu ořechů za klasické neopražené ořechy či je zařaďte do svých pokrmů. Zjistíte, že vám prospívají a dodávají mnohem více energie, než v nezdravě upravené formě.

Pro pozitivní den plný energie

Pravidelné konzumace ořechů prospívá vašemu zdraví. Nemusí se jich bát ani lidé, kteří se snaží zhubnout, to je pouze mýtus. Ořechy totiž dokážou pozitivně ovlivnit naši náladu a naladit nás na příjemné pocity. Navrací energii a působí pozitivně na naši psychiku. Stačí jich sníst hrstku denně.

Co ořechy obsahují?

Ořechy obsahují důležité vitamíny E a B, dále hořčík, měď, bílkoviny a zdravé tuky. Tyto zdravé tuky pomáhají zlepšit fyzickou kondici a vyvážit produkci hormonů. Mají pozitivní vliv na srdeční činnost, nervovou soustavu a působí preventivně proti křečím.

Jaké ořechy konzumovat?

Vybrat si v dnešní době můžete z velké škály druhů ořechů, od klasických vlašských a lískových ořechů, po para ořechy, mandle, kešu ořechy, makadamové oříšky, pekanové ořechy, piniové, maledivské, burské ořechy či pistácie.

Mix-nuts

Vlašské ořechy

Vlašské ořechy byste si měli dopřávat častěji než jen v době vánočního šílenství, kdy je hojně přidáváme do cukroví. Obsahují kolem 70 % tuků, zdravé nenasycené mastné kyseliny, převážně omega-3-mastnou kyselinu, které pozitivně působí proti vzniku kardiovaskulárních chorob. U ořešáků platí, všeho s mírou, mají totiž spolu s para ořechy nejvyšší obsah kalorií. Doporučené denní množství je 14 půlek vlašských ořechů.

Lískové oříšky

Tyto malé oříšky obsahují vysoké množství mononasycených tuků, které pozitivně působí na hladinu LDL cholesterolu. Jsou zdravé pro vaše oči, chrání proti cukrovce druhého typu a stařecké demenci. Pomáhají také rozpouštět ledvinové kameny a posilují celkové zdraví organismu při nervových chorobách. Pokud tedy právě prožíváte silný stres, dopřejte si hrst lískových oříšků.

Pistácie

Pistácie obsahují látku zvanou fytosterol, která má preventivní účinky proti mnoha různým nemocem, dokonce jsou využívány v protirakovinné dietě. Pomáhají i při hubnutí a mají čtyřikrát méně kalorií, než všechny ostatní oříšky. Kromě toho obsahují velké množství antioxidantů, vitamínů E, B6 a draslík. Prospívají dobré náladě, zvýšené imunitě a zdravému nervovému systému. Dávka 50 pistácií se rovná 160 kaloriím.

Para ořechy

Jsou významné pro svůj vysoký obsah selenu. Tímto se stávají silným bojovníkem proti rakovině. S jejich konzumací však opatrně, jsou velice kalorické, 5-6 ořechů obsahuje přibližně 185 kalorií. Ideální je denně sníst 4 para ořechy. Jsou prospěšné pro krásnou pleť bez vrásek.

Kešu ořechy

Kešu oříšky jsou bohaté na vitamín B, který pomáhá zlepšit funkci nervové soustavy, svalů a podporují zdravý psychický stav. Jsou též bohaté na stopové prvky, které podporují růst buněk. Podílí se také na tvorbě spermatu. Každý muž plánující s partnerkou děti, by si je měl ve své stravě hojně dopřávat.

Cashew_nuts

Makadamové ořechy

Tyto ořechy jsou nejvíce kalorické. Obsahují však nejvíce mononasycených tuků, které snižují hladinu cholesterolu v krvi, což má pozitivní účinek na krevní tlak. Pouhých 10 oříšků obsahuje 200 kalorií.

Inspirujte se

Studie z roku 2010, zveřejněná v časopise Archives of Internal Medicine, ukázala, že každodenní konzumace ořechů snižuje špatný LDL cholesterol až o 8%. Kromě toho se koncentrace triglyceridů v těla snížila na více než 10%. Para ořechy jsou bohaté na selen a pomáhají s léčbou pokročilého karcinomu prostaty, podle studie provedené v Nizozemí. Muži, kteří mají vyšší hladinu selenu v krvi mají o 60% nižší pravděpodobnost vzniku karcinomu prostaty.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button