Jídlo

9 příznaků nedostatku bílkovin v těle

V dnešním článku se zaměříme na příznaky nedostatku proteinu v těle. Pravidelný a dostatečný přísun bílkovin je důležitý pro vaše celkové zdraví, fyzickou výkonnost a zdravý spokojený život. Opravdu, takový vliv mají bílkoviny na vaše tělo, vždyť jsou základním kamenem vašich svalů. 

Proč jsou bílkoviny pro vaše tělo nepostradatelné?

Bílkoviny jsou základní stavební látky vašich svalů a pečují o metabolismus, celkové zdraví a dodávají vám také potřebnou energii. Bílkoviny by měly být vždy obsaženy ve vaší stravě ve vyváženém poměru, jinak vaše tělo strádá a vy se cítíte unavení. Díky bílkovinám se budují zdravé tkáně a buňky. A co jsou přesně bílkoviny? Proteiny jsou považovány za dlouhé řetězce aminokyselin, které získáváme ze stravy. Aminokyseliny objevíte v různých druzích potravin i v zelenině, ale nejhojněji v mase, mléčných výrobcích, rybách a vejcích, v menší míře například ve fazolích a semínkách. Proteiny jsou nesmírně důležité a měly by být hojně obsaženy v každém vašem denním jídelníčku. Zajišťuji správný růst a vývoj celého vašeho těla, od pokožky, vlasů, trávicích enzymů až k protilátkám imunitního systému. Dopují naše tělo a měly by být neustále doplňovány. Vitální orgány, svaly, tkáně a dokonce některé hormony jsou z bílkovin, vytvářejí hemoglobin a důležité protilátky. Bílkoviny se podílejí na téměř každé životní funkci, od kontroly hladiny cukru v krvi až po hojení drobných ran.

Máte dostatek bílkovin?

Dlouhodobý nedostatečný přísun bílkovin může mít velký vliv na vaše tělo. Dochází k:

  • poruchám metabolismu
  • problémům s hubnutím
  • problémům s růstem svalové hmoty
  • pocit únavy a nízká hladina energie
  • slabá koncentrace při učení
  • změnám nálad
  • bolesti svalů a kloubů
  • nerovnováha cukru v krvi
  • pomalé hojení ran
  • nízká imunitní funkce

Příznaky nedostatku bílkovin v těle

Vysoký cholesterol

Vysoký cholesterol a množství triglyceridů ve vašem těle nezpůsobuje pouze konzumace tučných potravin, ale jsou také důsledkem hormonální nerovnováhy a nevyvážené stravy. Zvláště, pokud ve vaší stravě potraviny s obsahem bílkovin nahrazují potraviny bohaté na sacharidy, například různé sladkosti, zpracované potraviny, apod.

Nervozita a změny nálad

Aminokyseliny jsou stavebními kameny pro neurotransmitery, které řídí vaši náladu. Proteiny pomáhají syntetizovat mozkové hormony jako je dopamin a serotonin, které přináší dobrou náladu a příjemné pocity.

Růst svalové hmoty

Jelikož jsou proteiny základem pro růst svalové hmoty, jejich nedostatek znamená stopku pro růst svalů, které jsou důležité pro vaši kondici, zdravý život a energii. Strava s nízkým obsahem bílkovin vede ke ztrátě svalové hmotě, únavě a nárůstu tuku ve vašem těle.

Nespavost

Neklidný spánek a nespavost mohou být spojeny s nestabilní hladinou cukru v krvi, nárůstem kortizolu a sníženou produkcí serotoninu. Pokud si dopřejete večeři bohatou na bílkoviny a s nízkým obsahem sacharidů, dochází k produkci tryptofanu a serotoninu a vliv na hladinu cukru v krvi je minimální.

Nesoustředěnost

Protein je důležitý ke správné neurologické činnosti. Mozková „mlha“, špatná koncentrace, nesoustředěnost, špatná motivace, potíže s učením, to vše může souviset s nízkou hladinou neurotransmiterů, které jsou syntetizovány v mozku s pomocí aminokyselin.

Trávicí potíže

Mnoho metabolických a trávicích funkcí je ovlivněno přísunem aminokyselin.

Tloustnete

Nedostatek bílkovin v potravě je spojen s nadbytečnou konzumací tuků a sacharidů. Bílkoviny vás však více zasytí a nedochází ke zbytečnému přejídaní, navíc stabilizují hladinu krevního cukru.

Pomalé hojení ran

Nedostatečný obsah proteinu v těle vede také k horšímu hojení ran, bolesti kloubů, častým zlomeninám či dokonce osteoporóze. Protein je totiž potřebný pro vstřebávání vápníku.

Nepravidelná menstruace

Jeden z nejčastějších důvodů, proč ženy trpí nepravidelným menstruačním cyklem a neplodností, je stav známý jako syndrom polycystických vaječníků (PCOS). Dva hlavní rizikové faktory pro PCOS jsou obezita a diabetes. Ve skutečnosti inzulínová rezistence postihuje 50-70 procent všech žen s PCOS. Nízký obsah bílkovin a vysoký obsah přísunu sacharidů může přispět k inzulínové rezistenci, únavě, zánětu a přírůstku hmotnosti, které narušují jemnou rovnováhu ženských hormonů (včetně estrogenu, progesteronu a DHEA) potřebné k udržení pravidelného cyklu.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button