JídloKrásaMinerályVitamíny

Co se stane s vaším tělem, když budete denně jíst řapíkatý celer?

Celer patří mezi nejvýživnější druh zeleniny, což asi málokdo ví. Je totiž bohatým zdrojem hořčíku, draslíku a vitamínů C, A, B a K. Má také vysoký obsah fytonutrientů, které působí jako silné protizánětlivé a antioxidační látky. Tyto látky jsou dávány do souvislosti s posilováním imunity, mezibuněčné komunikace a oprav poškození DNA.

Ač to možná zní složitě, řapíkatý celer prospívá našemu tělu díky všem úžasným vitamínům a minerálům, které vlastní. Jeden šálek nasekaného celeru obsahuje rovněž minimum kalorií a dostatek vlákniny, tudíž je v podstatě i velmi dietní potravinou.

Není zde skoro žádný cukr ani tuk, za to velký podíl vitamínu K, draslíku a vápníku, méně pak i hořčíku, železa, fosforu, zinku a selenu. Stále se však řadí mezi top suroviny, které jistě stojí na předních příčkách, co se týče nutričních hodnot. Je složen z velkého množství vody, takže dodává organismu i hydrataci.

Vědci se dále shodují na těchto blahodárných účincích:

  • Léčí a předchází chronickému zánětu včetně infekce močových cest
  • Reguluje rovnováhu pH těla
  • Pomáhá hubnutí, trávení a léčí žaludeční problémy včetně zácpy
  • Snižuje riziko gastritidy a žaludečních vředů
  • Má silné močopudné vlastnosti
  • Uklidňuje nervový systém a navozuje spánek
  • Reguluje cholesterol a krevní tlak, protože obsahuje ftalid
  • Nízký obsah kyselin zmírňuje pálení žáhy a reflux

Mimo jiné blahodárně působí na zrak a zlepšuje tedy vidění. Stojí za tím, jak jinak, než vitamín A. Ten také léčí suché oči a chrání rohovku. Působí jako přírodní afrodiziakum, jelikož je bohatý na mužské feromony, androstenol a androsteron. Zvyšuje hladinu hormonu aldosteronu a posiluje tak plodnost mužů a zvyšuje počet spermií.

Využít můžete i jeho vláken, protože při žvýkání řapíkatého celeru se vám v ústech rozpadá a slouží jako zubní nit. Z celeru se dá v kuchyni doslova kouzlit. Dá se přidat do polévek, hranolků, salátů, dušených pokrmů, omáček a salátových dresinků.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button