JídloRady a tipyZdraví

Sójový protein je všude kolem nás, je dobrý nebo špatný?

Sójový protein je jednou z nejčastěji se vyskytujících složek v různých potravinářských výrobcích. Stačí otočit proteinovou tyčinku, balení vegetariánských hamburgerů nebo řadu jiných produktů a ihned spatříte, že výrobek obsahuje izolát sójového proteinu (SPI). Kolem výhod a rizik spojených s konzumací sójového proteinu se vede mnoho debat, představíme si ho proto trochu důkladněji a uvedeme jeho nutriční přínosy, výhody a také případná rizika.

Co je to sójový protein?

Sójový protein je proteinový izolát získaný ze sójových bobů. Vyrábí se loupáním a odtučněním sójového šrotu. Sójový protein slouží jako dobrý zdroj výživy pro vegetariány, vegany, lidi s návykovým životním stylem a ty, kteří se prostě chtějí vyhýbat mléčným výrobkům. Zatímco si mnoho lidí prášek sójového proteinového izolátu pochvaluje pro jeho výhody, jsou tací, kteří jej považují za poněkud kontroverzní potravinu. Najdeme ho v tisících různých produktech, mezi které patří sójové mléko, miso, tempeh, tofu, různé alternativ masa, koktejly nahrazující jídlo, proteinové koktejly a různé cereálie.

Sojové boby a mléko.

Výživa

Jak název napovídá, izolát sójového proteinu je bohatý na bílkoviny, přičemž 100gramová porce obsahuje 88,3 gramů bílkovin. Je také bohatý na několik minerálů, jako je vápník, železo, fosfor, hořčík, sodík, draslík a zinek. Sójový protein obsahuje různé vitamíny včetně folátu, vitamínu B -6, niacinu, riboflavinu a thiaminu. Co ho dělá ještě zdravějším, je fakt, že neobsahuje žádné cukry a sacharidy. Zároveň tento zajišťuje dobrý přísun vody a energie do těla.

Je pro tělo dobrý nebo špatný?

Nyní přicházíme k odpovědi, zda je pro vás sójový protein dobrý nebo špatný – studie ukazují, že je prospěšný pro zdraví srdce, obezitu, těhotenství, rakovinu a další. Níže si představíme jednotlivé zdravotní výhody.

Výhody pro těhotné ženy

Sójový protein je dobrým zdrojem vitamínu D. Obohacené mléko a obohacené sójové mléko jsou jedinými důvěryhodnými dietními zdroji tohoto vitamínu, protože jiné mléčné výrobky obsahují málo nebo žádný vitamín D. Takže pro ženy, které jsou citlivé na slunce nebo se na slunce nedostanou tolik, slouží sójové mléko jako skvělý doplněk stravy.

Protirakovinný potenciál

Izoláty sójového proteinu pomáhají inhibovat růst aberantních ložisek, které jsou předpokládanými prekurzory rakoviny tlustého střeva. Dále sójové isoflavony mohou pomoci zlepšit prognózu rakoviny prsu.

Podporuje zdraví srdce

Izolovaný sójový protein může pomoci snížit LDL (špatný) cholesterol v těle, ale nemá žádný vliv na HDL (dobrý) cholesterol, lipoprotein nebo krevní tlak. Asijské populace, které konzumují sóju jako základní potravinový základ, mají nižší riziko srdečních chorob než ti, kteří se spoléhají na typickou západní stravu.

Nižší riziko obezity a cukrovky

Sójový protein pomáhá kontrolovat hyperglykémii, hyperlipidémii, hyperinzulinémii a tělesnou hmotnost. Tyto jedinečné výhody sójového proteinu pomáhají diabetikům i nediabetikům při regulaci a kontrole krevního cukru a obezity.

Podporuje zdraví kostí po menopauze

Sójový protein je spojen s prevencí minerální hustoty kostí u žen po menopauze. Může zpomalit nebo snížit nástup osteoporózy u žen v peri- a postmenopauzálním období.

Podporuje budování svalů

Sója je kompletní protein, což znamená, že obsahuje všechny aminokyseliny, které vaše tělo potřebuje z potravy, a nedokáže si je vyrobit samo. I když sója nemusí být lepším zdrojem bílkovin než syrovátka, studie odhalují, že je lepší než kasein. Sójové bílkoviny fungují nejlépe v kombinaci s jinými zdroji bílkovin. Sójový protein může poskytovat ještě lepší výsledky v kombinaci s mléčnými výrobky, čímž pomáhá zlepšit zdraví svalů.

Tofu je typickým výrobkem ze sóji.

Vedlejší účinky a kontroverze

Výše jsme se podívali na to, jak může být zdraví prospěšný, nyní se pojďme podívat na jeho potenciální vedlejší účinky.

Fytáty: Obsahuje antinutrienty zvané fytáty, které v něm snižují obsah železa a zinku. Samotné fytáty však nevedou k žádným nepříznivým účinkům na vaše zdraví, pokud se nespoléháte výhradně na sójový protein jako zdroj železa a zinku. Doporučuje se mít vyváženou a zdravou stravu, která dodá tělu optimální výživu, kterou potřebuje.

Funkce štítné žlázy: Může ovlivnit funkci štítné žlázy ve vašem těle. Přítomnost isoflavonů v sóji narušuje funkci štítné žlázy a produkci hormonů.

Hormony: Někteří se tomuto proteinu jednoduše vyhýbají, protože obsahuje fytoestrogen, který může ovlivnit hladiny hormonů v jejich těle. Často se spekuluje také o tom, že snižuje hladiny testosteronu u mužů, ačkoli výzkum naznačuje, že sója v tomto ohledu nemá žádnou roli.

GMO: Sójové produkty jsou často považovány za kontroverzní, protože jsou někdy geneticky modifikované. I když mohou být takové produkty rizikové, zatím je nedostatek studií, které by tento fakt potvrzovaly.

Zdroj obrázků: Pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button