Zdraví

Myslíte si, že snídáte zdravě? Možná jste na omylu!

Volba snídaně totiž rozhoduje o tom, co budeme jíst po celý zbytek dne. Dá se říci, že naše tělo naprogramuje určitým směrem, kterého se pak celý den drží. Zeptali jsme se proto nejlepší odborníků na výživu, jaké jídlo nám po ránu zaručeně zmaří jakoukoliv snahu o zdravý životní styl a odpověď je jednoznačná – snídaňové cereálie.

„To, co sníte po ránu, vás ovlivní na celý den. Pokud tedy posnídáte cereálie bohaté na sacharidy a cukry, vaše tělo je bude vyžadovat i po celý zbytek dne,“ vysvětluje nutriční specialistka Courtney Swan. „Lidé cereálie milují, protože jsou chutné a jejich příprava je rychlá. Navíc se nás jejich obaly často snaží přesvědčit, že se jedná o zdraví prospěšný výrobek. Opak je ale pravdou a mnohdy neobsahují víc než jen pořádnou dávku cukru a tuku“ dodává.

Jak tedy zajistit, aby naše tělo bylo nastaveno správně a my na oběd nespořádali celou pizzu, na svačinu nezatoužili po donutu a večer to nezakončili tabulkou čokolády? Recept je jednoduchý – je potřeba udržet hladinu krevního cukru po celý co možná nejstabilnější. Časté výkyvy vedou k tomu, že se cítíme unavení, vyčerpaní a bez energie. A jediným řešením takové situace je opět dodat tělu novou dávku cukru – a celý koloběh se tak opakuje.

Co obsahují cereálie?

Cereálie jsou doslova nabité cukrem, jedna porce typicky obsahuje až 15 lžiček cukru! To zní děsivě, že? A to ještě netušíte, že i mléčné výrobky, kterými cereálie obvykle doplňujeme, na tom mnohdy nejsou o moc lépe. Málokdo například ví, že i obyčejné odstředěné mléko obsahuje až 4 lžičky cukru! I potravina, která sladce nechutná, totiž může obsahovat poměrně značné množství sacharidů. Když se to pak všechno dá dohromady, dost možná si po ránu dopřáváte až 20 lžiček cukru. Vašemu tělu rychle stoupne glykemický index, který ale po 3-4 hodinách prudce klesne a váš organismus ho bude potřebovat co nejdříve vyrovnat. A jak jinak než dalším sladkým a nezdravým jídlem.

Pokud si i přesto nedokážete ráno bez cereálií představit, nezoufejte – i pro vás existuje řešení! Vybírejte skutečně celozrnné produkty jako ovesné či špaldové vločky, které doplníte ořechy, ovocem a třeba i lžičkou medu. Nebojte se, že by vám takové cereálie nechutnaly – med potěší vaše chuťové pohárky stejně dobře jako bílý cukr. Pokud jste opravdoví gurmáni můžete si čas od času dopřát i hoblinky čokolády – ale jen té hořké a ze skutečného kakaa!

I přestože odborníci na výživu spíše doporučují snídaně bohaté na bílkoviny – jako třeba vejce nebo celozrnný chléb se šunkou či sýrem, nezavrhují ani cereálie. Jen je potřeba dát si s jejich přípravou trochu víc práce a vyhnout se kupovaným variantám.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button