JídloZdraví

9 působivých zdravotních výhod vanilky

Chuť vanilky je pro mnoho lidí neodolatelná, ať už je v dortech, bonbónech nebo třeba ochuceném doutníčku. Vanilka je mnohem víc než jen lahodná chuťová přísada, může mít také řadu důležitých výhod, včetně schopnosti snížit akné, zlepšit růst vlasů, urychlit hojení, snížit zánět, předcházet chronickým onemocněním, chránit srdce a mnoho dalšího.

Co je vanilka?

Vanilka je mimořádně oblíbenou přísadou mnoha různých kulinářských přípravků po celém světě a vůně vanilky je pro většinu lidí nezaměnitelná. Toto aroma pochází z orchidejí rodu Vanilla, které plodí plody ve tvaru lusků. Tyto lusky mohou mít velikost od 5 do 22 cm na délku a jsou považovány za kvalitnější, když jsou větší. Tyto lusky však musí být ručně sbírány přesně ve správný čas, aby se zajistilo, že lusky semen neprasknou a že jsou správně zralé. Sklizeň lusků je časově náročný proces, ale po vanilce v mnoha různých podobách je celosvětová poptávka, a to nejen pro její použití při přípravě jídel, ale také v přírodní léčbě. Extrakt, prášek, celé lusky a vanilkový cukr jsou nejběžnější formy, ve kterých jej najdete, a lze je přidat i do bezpočtu různých léků. Tato složka byla a zůstane jedním z nejdůvěryhodnějších léků v přírodním léčitelství a také jednou z nejoblíbenějších příchutí pro naše chuťové pohárky.

Květy vanilky

Zdravotní přínosy vanilky

Může zlepšit zdraví srdce

Výzkum kardiovaskulárního vlivu vanilky, zejména její aktivní složky, vanilinu, ukázal, že dokáže měřitelně snížit hladinu cholesterolu v těle. To je velmi důležité pro lidi s vysokým rizikem srdečního infarktu a mrtvice, protože nižší cholesterol může zabránit ateroskleróze, zánětům v tepnách a krevním sraženinám.

Může mít léčivé vlastnosti

Vanilka je bohatá na antioxidanty, které mohou pomoci zabránit rozpadu buněk a tkání v těle a stimulovat přirozený tělní opětovný růst. Navíc potenciálně antibakteriální povaha tohoto léku znamená, že může chránit váš imunitní systém a snížit stres na těle, takže je mnohem snazší zotavit se ze zranění nebo nemoci.

Může snížit zánět

Po staletí se vanilka v mnoha formách používá ke zklidnění zánětů v celém těle. To je zvláště účinné při zánětu jater, který se může objevit z mnoha důvodů, zvláště pokud jste silný piják. Vanilin je klíčovou součástí blahodárných účinků tohoto léku a může pomoci zmírnit stavy artritidy, dny a dalších zánětlivých stavů.

Sušení vanilkových lusků

Může pomoci v péči o vlasy

Vanilka je často součástí hygienických a kosmetických produktů, protože má mnoho účinků na vlasy a pokožku. Pokud trpíte častými roztřepenými konečky nebo vypadáváním vlasů, aplikace esenciálního oleje v nějakém nosném oleji může měřitelně posílit vlasy a navodit prokrvení vlasové pokožky, povzbudit růst a dosáhnout estetičtějšího vzhledu vlasů.

Může předcházet akné

Pro lidi, kteří pravidelně bojují s akné, to může často vypadat jako prohraná bitva. Naštěstí antibakteriální povaha této blahodárné květiny z ní může udělat silného spojence v boji proti pupínkům, protože dokáže odstranit základní infekci a urychlit proces hojení pokožky. Může dokonce snížit výskyt jizev po obzvláště špatném záchvatu akné.

Může tišit úzkost

Ačkoli někteří lidé zůstávají vůči aromaterapii skeptičtí, některé z nejlepších přírodních prostředků mohou mít účinek jednoduše prostřednictvím našeho čichu. Je známo, že vůně vanilky přímo ovlivňuje mozek a navozuje klid. Proto může být extrakt jedním z nejlepších a nejdostupnějších léků na úzkost a chronický stres.

Může pomoci při hubnutí

Některé výzkumy poukázaly na vanilku jako na pomůcku při hubnutí, kvůli jejím potenciálně potlačujícím vlastnostem chuti k jídlu. Je také známo, že extrakt z této rostliny pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, zefektivňuje vaše tělo a metabolismus a účinně podporuje cíle v oblasti hubnutí.

Může zmírnit dýchací potíže

Když bojujete s kašlem, nachlazením nebo infekcí dýchacích cest, může vám pomoci jakákoliv analgetická nebo protizánětlivá látka. Vanilkový extrakt může po smíchání s teplou vodou pomoci pokrýt hrdlo a poskytnout anestetický účinek na hrdlo. Potenciálně antibakteriální vlastnosti mohou také pomoci odstranit základní infekci nebo onemocnění a zároveň zmírnit kašel a bolest v krku.

Může podporovat zdravé trávení

Existuje řada způsobů, jak byla vanilka v historii používána k optimalizaci trávicích funkcí. Vůně této byliny je známá tím, že uklidňuje pocity nevolnosti, zatímco bylinkový čaj s vanilkou může zklidnit záněty ve střevech a zabránit zvracení, průjmu, křečím a žaludeční nevolnosti.

Zdroj obrázků: Pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button