PrevencePřírodní léčbaZdraví

Šanta kočičí: Zamilují si ji nejen vaše kočky, ale také vy

Máte doma kočku? A vlastníte bylinkovou zahrádku? Udělejte radost vám i vaší kočce a obohaťte své záhonky o šantu kočičí. Do její vůně se zamiluje vaše kočička a do jejich účinků na lidský organismus zase vy. 

Šanta pro nás

Šanta kočičí je proslavená spíše svými účinky na kočky a použití v chovatelství. Užívána je však také v bylinkářství pro své zklidňující účinky. Je to bylina trvalá, která dorůstá výšky až 60 cm. U šanty se dočkáte také světle růžových květů, u zahradních kultivarů očekávejte květy modré a fialové. Původem je tato bylina z Evropy. Po staletí je šanta používán jako rostlina léčivá. Obsahuje totiž v malé míře halucinogenní látky. V historii se používala k různým účelům, aby utlumil, ale dodal i odvahy. Dnes šantu užíváme při nachlazení a na horečku. Pomáhá totiž podporovat pocení a snižuje teplotu. Díky ní se zbavíte bolestí hlavy nervového původu a svůj vliv má i na trávení. Máte-li čerstvou bylinu, používejte ji na pohmožděniny a podrážděnou pokožku. Šanta vás také zbaví komárů a myší.

Šanta pro kočky

Šanta je velmi spojená s kočkami. Na nás má totiž minimální účinky, ale pro kočky je něco jako droga. Pokud se kočka dostane k šantě, nejenže se v ní radostně vyválí, ale její lístky bude také okusovat. Takto se kočky chovají především díky obsahu nepetalaktonu, který se vyskytuje v nejznámějších sedativních bylinkách. Ten se uvolňuje do vzduchu a přitahuje kočičí návštěvníky. Kočkám se bude líbit čerstvá šanta, ale také sušená bylina, která se často přidává do kočičích hraček. Kočka bývá šantou ovlivněná pět až deset minut. Kočka se nejdříve v šantě rochní, ale po několika minutách se uklidní, protože na ni šanta působí jako mírné sedativum. Bát se však o svou kočičku nemusíte, šanta je pro kočky neškodná, není návyková a nemá vedlejší účinky, pokud ji kočka nesní kilo.

Přínosy pro lidské zdraví

Redukce stresu

Podobné účinky jako má šanta na kočky, má také na člověka, ale v mírnější míře. Díky jejím sedativním účinkům uklidňuje lidský organismus, pomáhá uvolnění a zbavuje stresu. Pomoci vám může esenciální olej ze šanty kočičí či požmoulání čerstvé bylinky v ruce. Připravit si ze šanty můžete také čaj, který můžete kombinovat s dalšími bylinami.

Léčba nachlazení

Šanta kočičí pomůže i při nachlazení. Vliv má nejen na kašel, ale také na zvýšenou teplotu a horečku. Při nachlazení si dopřejte esenciální olej ze šanty do aromalampy či čaj.

Zbaví vás nespavosti a napětí

Díky sedativním účinkům šanta pomůže lidem trpícím nespavostí a problémy s usínáním. Trápí-li vás stres, napětí a pocity neklidu ze zaměstnání či z jiného důvodu, šanta vám také pomůže. Má podobné účinky jako meduňka. Na člověka působí jako mírné sedativum.

Při zažívacích potížích

Při bolestech břicha, křečích v žaludku, nadýmání či bolesti žlučníku pomůže šanta kočičí. Tlumí nadýmání a léčí trávicí trakt.

Další využití

Šantu určitě uvítáte i jako lék na menstruační bolesti, křeče a další potíže spojené s menstruací. Tato bylina má široké spektrum použití. Od neklidu a nervozity, nespavosti, nervových potížích, problémech se zažíváním, po nadýmání, křeče, menstruační potíže, nachlazení, pohmožděniny a dokonce snižuje krevní tlak. Pořiďte si i vy šantu na svou zahrádku nebo si ji zasaďte do truhlíku za oknem.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button