Prevence

Víte, z jakých plastů pijete? Zjistěte, které mohou být nebezečné

Zjišťujete, z jakého materiálu jsou platové obaly, ve kterých kupujete nápoje? Pokud ne, nyní vám ukážeme důvod, proč se tímto tématem zabývat. Na každé plastové láhvi, nebo jiném plastovém obalu, musí být značka materiálu, ze které jsou vyrobeny. Existuje několik druhů materiálů a vy byste měli vědět, které jsou škodlivé.

thirst-1317042_960_720Plastová hmota může v reakci s vodou vypouštět celou řadu chemických látek, které neblaze zasahují do lidský organismus a narušují jeho hormonální rovnováhu. Tento druh obalů není používán jen na potraviny a nápoje, ale i na různé obaly od kosmetiky jako jsou sprchové gely, šampony a jiné. A jak materiálové složení poznat? Je to velmi jednoduché. Na každém plastovém obalu se nachází malý štítek ve tvaru trojúhelníku s písmeny a čísly. A my vám nyní přiblížíme, co jednotlivé značky znamenají.

PET nebo PETE

PET je jedním z nejčastěji používaných plastů ve spotřebním zboží. Tvoří tedy většinu lahví s alkoholickými a nealkoholickými nápoji. Je určen pro jedno použití, jelikož při opakovaném používání se zvyšuje riziko vzniku bakterií. Láhve z tohoto materiálu můžou obsahovat těžké kovy a chemikálie, které mají vliv na hormonální stav lidského organismu, proto je velice obtížné tyto lahve úplně dezinfikovat.

HDP

HDP je pevný plast používaný především na obaly na mléko, čistící prostředky, oleje a na výrobu dětských hraček. Tento typ plastu neuvolňuje žádné chemikálie. Pokud tedy naleznete tento typ obalu na balené vodě, máte vyhráno. Jedná se totiž o nejbezpečnější obal.

PVC

PVC je měkký, pružný plast, který je využíván především na obaly od olejů a na výrobu hraček pro děti a domácí mazlíčky. U tohoto typu plastu dejte pozor. Uvolňuje totiž toxické látky do těla, a proto je doporučeno vyhledávat alternativní výrobky.

LDPE

Tento plast se nesmí používat na výrobu plastových láhví na vodu, i když neuvolňuje žádné chemické látky. Nejčastěji se používá k výrobě plastových fólií, umělohmotných košů a přepravek a dětských skluzavek.

PP

Tento typ plastového materiálu může být bílé, barevné, nebo průhledné barvy. Používá se k výrobě obalů od mléčných výrobků nebo sladkých sirupů. Vlastností toho plastu je tvrdost a nízká váha s vynikající kvalitou a vysokou odolností vůči teplu. Pokud jej vystavíte větší teplotě, nestane se vám, že se plastový obal roztaví. Lidé jej často používají i jako ochrannou bariéru proti vlhkosti, mastnotě a chemikáliím.

PS

PS neboli polystyren je levný, lehký a se širokou škálou využití. Nejčastěji se využívá k výrobě jednorázových polystyrenových kelímků, obalů na potraviny, vajec a plastových piknikových příborů. Tento typ plastu uvolňuje při zahřívání některé karcinogenní látky, ale je vhodný pro dlouhodobé skladování potravin a nápojů.

PC

PC se často používá při výrobě sportovních láhví a nádob, v nichž se potravina nebo nápoj teprve bude uchovávat. Také se používá k výrobě plastového nádobí, osvětlení, elektronických přístrojů či ochranných brýlí především pro balistiky. Mají skvělou tepelnou odolnost a odolnost proti nárazu. I když má tento plast skvělé vlastnosti, poslední výzkumy ukazují, že jejich zdravotní nezávadnost není stoprocentní. Laboratorní testy totiž potvrdily, že jakmile se dostane tento plast do styku s potravinou, zanechá na ní jedovatou látku. I když tato látka není silně jedovatá, i přes to není vliv na lidské zdraví zanedbatelný.

Jak můžete vidět, je velmi těžké najít plasty, které by byly stoprocentně zdravotně nezávadné. Můžeme vám jen poradit, abyste se plastům spíše vyhýbali a nahrazovali je, pokud je to možné, jinými materiály, jako je sklo, keramika či dřevo.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button