Prevence

Kopr nejen na omáčku a do okurek

Kopr je používán po staletí, a to nejen díky kulinářským, ale i zdravotním výhodám, které poskytuje našemu tělu. V kuchyni je oblíbený pro svou silně štiplavou vůni a k lékařským účelům se využívá díky obsahu celé řady léčivých sloučenin. Jsou to například monoterpeny, flavonoidy a některé druhy aminokyselin.

Nutriční hodnota

Kopr obsahuje celou řadu organických sloučenin, vitamínů a minerálů. Patří mezi ně silné monoterpeny (limonen, karvon, anethofuran), flavonoidy (vicenin), vitamíny A a C, stopové množství kyseliny listové, železa a manganu.

Zdravotní přínosy

Zahrnují především schopnost podporovat zdraví trávicí soustavy, podporovat spánek, pomáhat při průjmových onemocněních, při menstruačních poruchách a respiračních onemocněních. Je vhodný i při péči o ústní dutinu a může fungovat jako vzpruha pro náš imunitní systém. Má celou řadu účinků, mezi něž patří například protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají v boji proti artritidě. Pomáhá snižovat plynatost.

Trávení – éterické oleje obsažené v kopru stimulují a aktivují vylučování žluči a trávicích šťáv, peristaltiku střev a zmírňují zácpu.

Nespavost – éterické oleje jsou současně stimulující, sedativní a hypnotické. To znamená, že nejen stimulují, ale i zklidňují, díky čemuž podporují zdravý spánek.

Kosti – kopr obsahuje vápník, který je potřebný pro správnou stavbu a pevnost kostí.

Diabetes – kopr pomáhá regulovat hladinu inzulinu v krvi.

Plynatost – kopr je známý lék působící proti nadýmání.

Artritida – tady pomáhají protizánětlivé vlastnosti kopru.

Respirační poruchy – některé z flavonoidů a esenciální olej mají antihistaminické účinky.

Péče o dutinu ústní – esenciální oleje mají antibakteriální a desinfekční účinky. Antioxidanty pomáhají minimalizovat škody způsobené v dutině ústní volnými radikály.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button