PrevenceZdraví

Nejúčinnější způsob, jak se definitivně zbavit aftů

Pravděpodobně každý už se ve svém životě potýkal s afty. Tyto malé bílé puchýřky mohou váš život někdy opravdu znepříjemnit. Objevují se kdekoliv uvnitř ústní dutiny, včetně dásní, jazyka a vnitřní strany rtů. Dokáží způsobit i nechutenství a jejich léčba není vždy snadná.

Co je aft?

Aphtha2A jak poznat, že vás trápí afty? Jsou to malé, bílé, červeně ohraničené vřídky uvnitř vašich úst, které bolí a pálí. Někteří tímto onemocněním trpí častěji než ostatní, například ženy mají dutinu ústní mnohem citlivější než muži. Naštěstí, na rozdíl od oparů, se nejedná o infekční nemoc, a proto se nemusíte bát jejich šíření.

Příčiny vzniku

Co způsobuje toto onemocnění? Důvodů je hned několik. Jsou jimi například alergie, stres, citlivost na lepek, hormonální změny, poranění úst, špatná ústní hygiena nebo nedostatek vitamínů a minerálních látek. Léčení aftů, které obvykle trvá jeden až dva týdny, není vůbec těžké a může probíhat bez jakéhokoliv lékařského vyšetření. Ovšem pokud vás spolu s afty trápí ještě krvácení v dutině ústní, horečka nebo dlouhotrvající bolest, je lepší vyhledat lékaře.

Prevence

Co způsobuje afty je dodnes předmětem sporů i v řadách lékařských odborníků. Ovšem shodují se na tom, že pokud někoho často trápí afty, trpí sníženým imunitním systémem, nedodržuje správnou životosprávu, zdravý způsob života, chybí mu dostatek spánku nebo je opakovaně vystavován stresu. Jsou tu i úvahy, že častějším spouštěčem mohou být i potraviny, jako jsou například vlašské ořechy, jahody, vejce, sýr, čokoláda a kořeněná jídla.

Léčba

Léčebných metod na odstranění aftů je mnoho, my vám přinášíme ty nejúčinnější, bez použití přípravků z lékárny. Pro zmírnění bolesti se doporučuje cucat kostku ledu, která dokáže znecitlivět celou dutinu ústní. Zklidňující a léčivé se ukázaly i výplachy heřmánkovým nebo šalvějovým čajem. Pokud se afty objeví, vždy vypláchněte a desinfikujte ústní dutinu, urychlíte tím jejich hojení.

Afty jsou sice nepříjemné, ale nemusíte z nich mít strach. Je to signál vašeho těla, že byste měli ve svém způsobu života něco změnit. Dbejte tedy na prevenci a na posílení imunitního systému, sami uvidíte, že afty brzy zmizí.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button