Zdraví

Nedostatek elektrolytů ovlivňuje celý organismus: Tento nápoj vám je doplní

Elektrolyty, jako je sodík a draslík, jsou pro lidské tělo životně důležité. Jejich přítomnost v těle významně ovlivňuje zejména funkce srdce a nervů, jelikož jsou zprostředkovateli elektrických impulsů do svalů. Také udržují konstantní koncentraci vody v těle. Přes celý den se ve vašem těle děje mnoho změn a ledviny mají za úkol udržet potřebnou míru elektrolytů v krvi. Elektrolyty se však lehce ztrácejí prostřednictví pocení, a proto jakákoliv fyzická aktivita ohrožuje jejich výskyt v těle.

Sodík je nejdůležitější minerální látkou, která udržuje hladinu plazmy a krevní tlak. Pokud ho tělo přijímá ve velké míře, zbytek vyloučí v moči. Sodík se do těla dostává především ze soli. Minimální doporučený příjem soli je 2,4 g denně, u vrcholových sportovců se tato hranice zvyšuje podle výše fyzické aktivity a pocení. Sodík obsahují i sportovní nápoje, ovšem běžný člověk si vystačí s klasickým příjmem, jelikož je v dnešní době vyšší, než by měl být.

Draslík zase reguluje množství tekutiny v jednotlivých buňkách, tedy v celém lidském organismu. U sportovců se nedostatek draslíku projevuje vyšší únavou, proto se doporučují jíst banány a vařený špenát, který je na draslík velice bohatý. Denní příjem by se měl pohybovat okolo 1,6 – 2 gramů.

Nápoje s elektrolyty jsou velmi důležité především pro děti trpící chronickým zvracením nebo průjmem, které jsou způsobeny v důsledku infekce střevní chřipky. My vám proto přinášíme recept na citrusovou limonádu plnou elektrolytů.

Citrusový nápoj

Na léčivou citrusovou limonádu budete potřebovat:

  • ¼ šálku čerstvě vymačkané citrónové šťávy
  • 1/8 lžičky himalájské růžové soli nebo mořské soli celtic
  • 2 šálky filtrované vody nebo čerstvé kokosové vody
  • ½ šálku čerstvého pomerančového džusu
  • 2 lžíce medu nebo pravého javorového sirupu

Všechny ingredience dobře promíchejte a podávejte vychlazené jako klasickou citrónovou limonádu. Nápoj uchovávejte ve skleněných lahvích v lednici. Ochutnejte i vy.

Zdroj: yourstylishlife.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button