JídloZdraví

Objevte 10 zdravějších alternativ za klasický bílý cukr

Alarmující skutečností dnešní doby je to, že stále stoupá konzumace cukru. Bílý rafinovaný cukr je dnes označován jako novodobá „drogová látka“, na kterou si vytváříme závislost již od útlého dětství. Konzumujeme však stále více nejen cukrů, ale i umělých sladidel. Cukr se dnes totiž přidává téměř do všech průmyslově zpracovaných potravin.

Cukrové nebezpečí

Jelikož je dnes cukr přidáván do mnoha potravin, často si ani neuvědomujeme, kolik ho za den zkonzumujeme. Najdete ho totiž nejen ve sladkém pečivu, jogurtech či bonbonech, ale i ve „zdravých“ cereáliích, sušeném ovoci, zálivkách atd. Zkuste nadměrný přísun cukru ve vaší stravě omezit. Preventivně se tím chráníte před rizikem obezity, vysokého krevního tlaku a dalších onemocnění. Rafinovaný cukr není už vůbec zdraví pro vaše děti, podílí se i na tvorbě zubního kazu, srdečních onemocnění či rakoviny, zvláště pokud je pravidelně ve vysoké míře konzumován od útlého věku.

Slazené pití

Velkým rizikem jsou nejen potraviny, do kterých je cukr přidáván, ale slazené nápoje, sodovky, popřípadě to, že si vy sami kávu či čaj sladíte. Snažte se omezit konzumaci slazených nápojů a vynechte slazení kávy či čaje. Naprosto zbytečně konzumujete ročně kila cukru, které ke svému životu nutně nepotřebujete a prohlubujete již vzniklou cukrovou závislost. Možností pro vás mohou být alternativní přírodní sladidla.

Přírodní zdroje

  1. Med (1 lžíce = 64 kalorií)
  2. Stevie (0 kalorií)
  3. Datle (1 datle Medjool = 66 kalorií)
  4. Kokosový cukr (1 lžíce = 45 kalorií)
  5. Javorový sirup (1 lžíce = 52 kalorií)
  6. Melasa černá (1 lžíce = 47 kalorií)
  7. Banánové pyré (1 šálek = 200 kalorií)
  8. Hnědý rýžový sirup (1 lžíce = 55 kalorií)
  9. Skutečné ovocné marmelády (liší se podle obsahu ovoce)
  10. Monk ovoce (0 kalorií)

Alternativní slazení

Vybrat si tak můžete z řady alternativních sladidel, které tělu přináší více zdravých látek a obsahují méně kalorií. Například med je pro tělo velmi zdravým. Je bohatý na enzymy, antioxidanty, železo, vitamín B6, ribolfavin, niacin atd. Pomáhá neutralizovat volné radikály a podporuje zdraví trávicího traktu. Stevie je u nás dnes již poměrně známou. Jedná se o přirozeně sladkou rostlinku, která se stará o vyrovnanou hladinu cukru v krvi. Možností jsou pro vás také datle. Mnohdy je stačí namočit do vody, rozmixovat a použít například do dezertů. Jsou bohaté na obsah mědi, draslíku, železa, mangalu či hořčíku. Navíc jsou datle lehce stravitelné.

Další možnosti

Užívat můžete také kokosový cukr, celkově je kokos velmi zdravým. Kokosový cukr je bohatý na obsah minerálních látek (železo, zinek, draslík atd.) a obsahuje také polyfenoly či antioxidanty. Občas si můžete dopřát také javorový sirup. Vybírejte vždy kvalitní značku a do sirupu investujte. Vyplatí se vám to z hlediska chuti a obsahu zdraví přínosných látek. Sladit vaší ranní ovesnou kaši, palačinky či jogurt můžete také s pomocí banánového pyré. Stačí již zralý banán rozmačkat a přidat do vašeho jídla. Banány jsou skvělým zdrojem vlákniny, draslíku a vitamínu C a B6. Zajímavými sladidly jsou také další druhy sirupů, například čekankový, datlový či rýžový.

Monk/mnich ovoce

Oblíbeným přírodním sladidlem se stává také monk ovoce, které se k nám dováží v podobě ovocného extraktu. Monk ovoce se pěstuje v jihovýchodní Asii a použito bylo poprvé již ve 13. století, právě buddhistickými mnichy. Extrakt z těchto plodů je totiž 150 až 200 krát sladší než klasický cukr. Extrakt však neobsahuje žádné kalorie, ani sacharidy. Díky tomu se stává populární alternativou klasických sladidel.

Zdroj: draxe.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button