JídloPrevenceRady a tipyZdraví

Co je to mikrobiom a jak ho můžete přirozeně posílit?

Udržování silného mikrobiomu je nezbytné pro naše imunitní, hormonální a metabolické zdraví, takže je velmi důležité pochopit, jak ho můžete zlepšit. Obzvláště v zimním období má mnoho lidí slabou imunitu a posílením mikrobiomu si můžete zajistit, že bude odolnější vůči hrozbám, které na nás číhají.

Co je to mikrobiom?

Mikrobiom je propojená komunita bakterií, archebakterií, virů a hub přítomných na lidském těle a uvnitř něj. Může nám přinášet jak pozitivní, tak i negativní účinky. Většina odborníků se domnívá, že tělo průměrného člověka hostí mezi 30 a 300 biliony mikrobů, z nichž více než 1/3 sídlí ve střevech. Když lidé mluví o mikrobiomu, obvykle mají na mysli střevní mikrobiom, ale tyto mikroby sídlí ve všech částech našeho těla, včetně povrchu kůže.

Zatímco mnoho lidí považuje bakterie, viry a houby za špatné věci, ve skutečnosti existují stovky miliard prospěšných bakterií, které mohou napomáhat trávení a rovnováze pH v těle, stejně jako metabolické činnosti a produkci hormonů. Správně vyvážený a zdravý mikrobiom může pomoci ve zdraví srdce, prevenci cukrovky, demence a rakoviny.

Mikrobiomová dieta

Pokud chcete změnit svůj jídelníček, abyste zvýšili nebo vyvážili svůj mikrobiom, měli byste do něj přidat určité potraviny, jako je ovoce, probiotická jídla a hořká čokoláda. Také je potřeba se určitým jídlům vyhýbat.

Doporučené potraviny

Pokud chcete posílit svůj mikrobiom, jezte přírodní potraviny s vysokým obsahem antioxidantů, vlákniny, minerálů a vitamínů. Patří mezi ně:

  • Ovoce
  • Byliny
  • Zelenina
  • Koření
  • Čaje
  • Probiotické potraviny (tempeh, kimchi, jogurt, kysané zelí, miso, kombucha atd.)
  • Zdravé tuky (avokádo, vlašské ořechy, olivy, losos, mleté lněné semínko atd.)
  • Luštěniny
  • Hořká čokoláda

Potraviny vhodné pro mikrobiom

Potraviny, kterým je třeba se vyhnout

Některé potraviny mohou také jasně poškodit váš mikrobiom, především proto, že způsobují nárůst zánětu.

  • Zpracované a rafinované potraviny
  • Trans tuky
  • Pasterizované mléčné výrobky
  • Rafinované rostlinné oleje (sójový, kukuřičný a řepkový olej)
  • Přidané cukry (dezerty, bonbóny, sladkosti, konzervy atd.)

Jak můžete vytvořit silný mikrobiom?

Vytvoření a udržení silného lidského mikrobiomu lze dosáhnout mimo jiné vyhýbáním se antibiotikům, doplňováním a snižováním hladiny stresu.

Snižujte úroveň stresu

Jednou z hlavních hrozeb pro celkové zdraví je chronický stres, který může vést k zánětům v celém těle, nerovnováze nervového systému, špatnému trávení, nezdravým spánkovým návykům a vyššímu riziku chronických onemocnění. Vynikajícím způsobem, jak chránit svůj mikrobiom, je hledání způsobů, jak relaxovat a zklidnit své tělo/mysl.

Antibiotika

U některých agresivních bakterií mohou být vyžadována antibiotika, ale nadměrné užívání antibiotik může zabít dobré i špatné mikroby ve vašem střevě, takže budete zranitelnější vůči budoucím patogenním útokům.

Buďte více venku

Vystavení se mikrobům prostřednictvím interakce s přírodou vám může poskytnout rozmanitý a flexibilní mikrobiom, který je schopnější vás bránit před potenciálními infekcemi.

Používání doplňků

Pokud nemůžete dostatečně změnit svou mikroflóru prostřednictvím stravy, někteří lidé používají doplňky, jako je hořčík, vitamín D a rybí tuk, které všechny mohou chránit a stimulovat zdraví vašich střev.

Prebiotika a probiotika

Prebiotika jsou potraviny, o kterých je dobře známo, že posilují váš imunitní systém, zatímco probiotika jsou potraviny, které obsahují živé bakterie, které mají stimulovat nebo zlepšit celkové zdraví střev. Užívání správné kombinace těchto potravin nebo doplňků může vést k ochraně a udržení vašeho mikrobiomu.

Zdroj obrázků: Pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button